Citat:
Intressant att se hur många som tycks veta vad som har hänt 🤔 Jag är mamma till JM , och det finns endast 2 personer som vet hur detta gått till, och det är J och R . Finns inga vittnen, ingen konkret bevisning och en uruselt genomförd undersökning från polisens sida. T.om åklagaren tyckte förundersökningen var undermålig .Ord står mot ord , och bara för att rätten väljer att tro på brottsoffret , som lämnat ett flertal olika versioner, som han fått av sina anhöriga och vänner, eftersom han inte minns hur detta gått till , så innebär det inte att tings-och hovrätt gjort rätt . Står också i domen , att offret blivit skjuten i bröstet , eller i magen 😳😳😳 borde ju inte vara svårt att veta exakt vart skottet träffat ? J:s advokat har gjort ett uselt jobb, och missat uppenbara detaljer, som hon blivit ombedd att kolla upp . Hela målet bygger dessutom på en lögn , där motivet sägs vara hämnd gör en våldtäkt som aldrig ägt rum. Min åsikt är att ,har man begått ett brott då ska man ta sitt straff, och J har erkänt vapenbrott och vållande till kroppsskada , men nekat till mordförsök . Hade han velat döda R , så hade han inte levt idag . Hälsningar från mamman i den skumma familjen 🤪
Självklart borde du tycka som du gör. En mamma borde väl försvara sitt barn. Men du är väl inte så korkad att du tror att två rättsinstanser gjort fel?
Har det funnits påtagliga fel från tingsrättens sida hade rättegången gjorts om, det måste du väl fatta...
Ingen har gjort ett uselt jobb, bara du som tycker det för att skydda din son. Acceptera att han är en grov brottsling som du inte kommer att träffa mycket under de närmaste åren.
Att det förekommer skitsnack här på FB, det vet alla. Handen på hjärtat; tycker du att din son är en hederlig person?