2020-09-05, 17:09
  #469
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Det är alltså normala länder nu helt plötsligt.

Jaja, där ser man.

I fungerande demokratier skjuter inte polisen vilt. Vi vill inte det - vi vill att de försöker stävja buset, inte utgör risker för övriga.

Och nej, Sverige är på intet sätt avvikande jämfört med västerländska demokratier.

Sverige har importerat Somalia, Mellanöstern och Sydamerika och då kommer vi till slut tvingas ta till deras polismetoder.

Saft, bulle och fritidsgårdar fungerade kanske mot kofots-Bosse på 70-talet men det är nya tider nu tack vare sjuklövern och cuckar som dig. Det enda som fungerar nu är Duterte-metoder.
Citera
2020-09-05, 17:11
  #470
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Sverige är inte på något sätt anorlunda än andra länder..
Detta är bara en myt som SDpack och WT-slödder hittat på...

Kan du leda det i bevis i jämförelse med Norge och Finland? Eller var det bara som jag tror en trött individ utan egentlig hjärnkapacitet?
Citera
2020-09-05, 17:14
  #471
Medlem
Var fan är föräldrarna till dessa misslyckade barn?

Njuter dom också framgången av deras barns ekonomiska storhet och blundar för allt?

Leva på bidrag är nog inte så kul, men har man barn i 13-20 års åldern borde nog föräldrarna ha hittat ett jobb.
Citera
2020-09-05, 17:25
  #472
Medlem
Föräldrarna har ett jättesvår! De får skämmas!
Snart har vi medborgargarden som jobbar om natten, eller maskerade polispatruller som tar hand om skithögarna. Man hoppas!
Citera
2020-09-05, 17:27
  #473
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IT-snubben
Uppfriskande att läsa om en polischef som vågar säga som det är, att dessa människor kommit hit enbart för att bedriva kriminalitet.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Qone1x/polischefen-om-slaktnatverken-sverige-ganska-naiva

Givetvis har polischefen rätt.
Många har påpekat detta väldigt länge.

Men vad händer sen.....?
Erfarenhetsmässigt fortsätter vi bygga på mer av samma sak.

Löfven kommer endast haspla ur sig "oacceptabelt " Om han blir tillfrågad av SVT.
Efter samarbetet i JÖK kommer antagligen fortsättning.

Det viktigaste är att hålla SD utanför och inte svartmåla sverigebilden!
Citera
2020-09-05, 17:38
  #474
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Vilka menar du att vi ska jämföra oss med...? Finland, Danmark eller Norge - de som inte haft en handgranatssprängning sedan andra världskriget tog slut?
Vi tangerar ju Mexico vad gäller visa typer av våld - då får vi nog snällt även sälla oss till dessa när vi talar om "normalt".
Du får nog läsa på lite om kriminaliteten framförallt i Danmark.
Citera
2020-09-05, 17:40
  #475
Medlem
ROYBROFAJs avatar
Om jag varit i samma situation hade jag inte tvekat att skjuta några av dom. Hade inte siktat på benen hade siktat i magen då tar det ett tag. Nä men tycker polisen kan använda sina tjänstevapen annars kan man ju plocka in dom så får polisen klara sig med batong om dom inte har mod att använda en pistol.
Citera
2020-09-05, 17:43
  #476
Medlem
Slave Marks avatar
Man undrar varför alla kriminella väljer Sverige.
Dom kastar sina pass och ingen kan klargöra identiteten.
Vad fan vet vi om dom, pedofiler, grova kriminella, klanfamiljer, barnsoldater,junkies
och penibla obehagliga figurer som politiker därifrån de kom säkert gör high 5 tills handflatorna svullnar.
Riktiga flyktingar kvoterar typ 1 promille.
Nä vi måste en gång för alla rensa bort dessa ogräs till politiker som har det minsta lilla med den fasansfulla evolution vi och våra barn nu upplever och vi som förstår vad det handlar om och finna en möjlighet att ställa dessa inför en folkdomstoll
__________________
Senast redigerad av Slave Mark 2020-09-05 kl. 17:49.
Citera
2020-09-05, 17:44
  #477
Medlem
Tremendouslys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blunted
Tror ni på något sätt att det inte varit tjafs ,bråk slagsmål med polisen förr?? Så får ni nog tänka om. 90- talet var vilt i Sverige. Och många konfrontationer med polis m,m. Detta har hänt förr inget nytt. Många som blivit dömda för våld mot tjänsteman och olaga hot. Låter lite som ni tror allt var frid och fröjd förr? Då var ni uppenbarligen för små på 90- talet.

Förr jiddrade man med Polisen för att man tyckte att det var kul. Idag gör man det för att skrämma skiten ur dem, frita kompisar, påverka Polisens arbete till sin fördel och så vidare. Det är en skillnad.

Det luktar outbildad bidragstagande våldssosse om hela dig.
Citera
2020-09-05, 17:51
  #478
Medlem
Tremendouslys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pestloppan
Vilket eget land? De kan ju vara födda i Sverige, och då har de inte flytt från något land.

Du blir inte svenska bara för att du föds i Sverige. Hur svårt ska det vara att förstå? Speciellt inte om man är neger eller arab.
Citera
2020-09-05, 17:53
  #479
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av GodDog
Givetvis har polischefen rätt.
Många har påpekat detta väldigt länge.

Men vad händer sen.....?
Erfarenhetsmässigt fortsätter vi bygga på mer av samma sak.

Löfven kommer endast haspla ur sig "oacceptabelt " Om han blir tillfrågad av SVT.
Efter samarbetet i JÖK kommer antagligen fortsättning.

Det viktigaste är att hålla SD utanför och inte svartmåla sverigebilden!
Ja det är väl det som är problemet. Att det aldrig sker någon direkt förändring, utan att vi fortsätter i samma spår. Och Löfven, ja han lär ju i vanlig ordning beklaga sig. Vi kunde ju inte se detta komma...
Citera
2020-09-05, 17:55
  #480
Medlem
dialektikers avatar
Känns att iallafall Kristersson benämner dessa gängkriminella vid det rätta namnet, då han säger att de är regelrätta terrorister.
Sen att hans parti stod bakom, att släppa in dessa folkmördare, det är en annan sak.

Att det blivit kaos i landet, det ser ju alla politiker nu.
Även om vissa "låtsas" att de inte ser det.

Men det är rent gängkriminella som står bakom konflikterna i oroshärdarna i länder, där civilbefokningen lever i terror också. Att ta hit dessa barbarer, och låta dem begå folkmord även på vår civilbefolkning i fredliga länder, är inget annat än ren och skär rasism.
Folk med stort våldskapital har satt våra invånare i vårt land under ren terror. Såväl skötsamma invandrare, samt svenskar, är utsatta för dessa otroligt rasistiska och inhumana terrorister.

Om vi säger att de är barbarer, så blir vi kallade för rasister. Men det är så, även så om dessa terrorister befinner sig i sina hemländer som här, så är de just barbarer.

Vi ska betrakta barbariska rasister, som gängkriminella, såväl om de befinner sig i sina hemländer där de begår mord på civilbefolkningen, eller såväl när de kommit hit och begår mord på varandra, oliktänkande och civilbefolkningen. Vi måste ena oss i en samlad styrka, vi civiliserade länder, med en internationell polis och kraftansamla oss mot ondskan. Vi skulle lätt vinna mot dessa gängkriminella i länder som värvar barnsoldater. Det har pratats om det här i FN. Men det finns motståndskrafter mot det, och det är ofta delegater från dessa länder och oroshärdar, som bromsar detta.

Nu när vi flyttat hit dessa gängkriminella hit, så skulle vi faktiskt kunna styra upp det, om gemensamt gick ihop civiliserade länder inrättade en kraftfull internationell militär polisorganisation. Anordnade internationellt fängelse. Såg till att hitta former av ordentliga förvar för dessa gängkriminella

Vi har motat bort krig och ondska förr i historien.

Men på senare tider, så låter vi brottslingar bara mörda oss.
__________________
Senast redigerad av dialektiker 2020-09-05 kl. 18:07.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in