2020-08-21, 00:26
  #368029
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av johnsnow1337
Jag såg det här, smittofall per miljon invånare:
SVERIGE 8,489

Undrar hur man räknat fram det? Vi är typ 12-13miljoner i befolkning och har typ 85,810 antal smittade.

Källa: https://www.coronatracker.com/country/sweden/
Använd sund förnuft, bra faktaunderlag och lite mellanstadiematematik på det, så kan du räkna ut bekräftat smittofall per miljon.
Citera
2020-08-21, 00:30
  #368030
Medlem
DoraFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Vet inte om detta varit uppe förut i tråden intressant att Tegnell öppnar för lokala "lockdowns" kring olika typer av "hotspots" om det vill sig riktigt illa i höst. Jag har aldrig hört Tegnell uttrycka något liknande tidigare.

https://www.youtube.com/watch?v=52VoreS2jzQ

5 minuter in i videon.

Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Det har han sagt tidigare, när hösten kommit på tal.

(Nej, jag kommer inte att gå igenom, samtliga ca 85 presskonferenser för att kunna länka).
Anders Tegnell berörde frågan om vilka möjligheter Sverige har att införa karantän i våras. Då nämnde han också en skola eller liknande. Hans svar i BBC ligger vad jag förstår helt i linje med vad myndigheternas jurister kommit fram till i början av pandemin.
Så nej, detta är inget nytt utan FHM har länge haft en tillfällig nedstängning av en skola el liknande i verktygslådan.

Citat:
När Folkhälsomyndighetens jurister utrett möjligheten till åtgärder utifrån smittskyddslagen har de kommit fram till att de, förutom att de kan sätta individer i karantän, endast kan spärra av mindre områden.

– Det är väl något hus, en skola eller liknande, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.

https://www.svt.se/nyheter/vetenskap/darfor-kan-sverige-inte-utfarda-utegangsforbud
Citera
2020-08-21, 00:32
  #368031
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Jo, jag vet. Men syftet med dessa restriktioner, är enbart att fördröja smittspridningen. Ifall syftet hade varit att minimera smittspridningen, så hade makthavarna agerat helt annorlunda. Varför satsar regeringen och Folkhälsomyndigheten på att bromsa smittspridningen, istället för att kväsa smittspridningen? Jag kan bara se 1 förklaring: Strategin är flockimmunitet.

Ifall strategin inte hade varit flockimmunitet, så hade man haft allt att vinna på att bekämpa epidemin så tidigt som möjligt. Men istället för att agera, så valde Folkhälsomyndigheten istället att sitta och vänta på "rätt tillfälle" att agera. Vad fanns att vinna på att vänta?



Hur länge ska vi hålla ut?

Folkhälsomyndighetens strategi innebär att krisen får pågå på obestämd tid. Danmark och Finland valde att bekämpa epidemin intensivt, men under en begränsad period. Därefter har danska och finska samhället fungerat mer normalt, medan svenskarna har fått lida under ett utdragen kris.



Ifall Folkhälsomyndigheten hade övergett flockimmuniteten, så skulle som ha övergått till att kväsa epidemin. Det har dom inte gjort.

Anledningen till att Folkhälsomyndigheten behåller restriktionerna, är enbart att fördröja smittspridningen. Ifall smittspridningen skulle gå snabbare, så skulle konsekvenserna av Folkhälsomyndighetens makabra strategi bli brutalt uppenbara för svenska folket.



Det kan du göra själv. Tyst med dig! Jag tänker icke hålla tyst.

Vad är skillnaden mellan bromsa och kväsa?

Det finns inte en chans i helvetet att vi blir av med detta virus. Har vi tur får vi någorlunda fungerade vaccin. Acceptera och anpassa är det som gäller.
Citera
2020-08-21, 00:36
  #368032
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Lite tragikomiskt att se hur olika länder om vart annat öppnar gränser och sen stänger dom, inför obligatoriska ansiktsmasker (som ändå inte fungerar) men smittan som ökar. Snacka om att slå sönder allt förtroende för myndigheter med dessa irrationella beslut. Norrmännen öppnar, rödlistar och stänger om vart annat trots att motorn i Norge är den inhemska smittan.

Även den inhemska smittspridningen, har sitt ursprung utifrån. Ifall Norge aldrig hade tagit in någon smittbärare, så hade den inte funnits någon inhemsk smittspridning.

Eftersom Norge med stor möda har bekämpat den inhemska smittspridningen, så vill Norge naturligtvis inte fylla på med ännu fler smittbärare utifrån.

Ditt resonemang är lika idiotiskt som dom "antirasister" som försvarar importen av kriminella utlänningar, genom att påpeka att det även finns svenskar som är kriminella. Dom kriminella svenskarna blir knappast mindre kriminella av Sverige fylls med importerad brottslighet. Så varför importera ännu mer kriminalitet?

Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Nya Zeeland blir hysterisk för 40 smittade och genomför total lockdown igen.

Det är i det skedet man ska agera. Man ska inte sitta och vänta tills sjukdomen har fått fäste i befolkningen.

Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Danskarna har numera högre smittspridning per capita än vad vi har i Sverige. Islänningarna fick det igen och går berserk.

Samtidigt dör 12000 i Sverige pga rökning, 4000 dör på grund av alkoholskador, 30000 dör i hjärt- och kärlsjukdomar varje år. Men det får folk skylla sig själva för.

Jag tycker att det är fel att säga att rökarna får skylla sig själva. Nikotin är en starkt beroendeframkallande drog. När någon har fastnat i beroendet, så har personen inte valet att bara sluta. Därför är det hänsynslöst att säga att rökarna får skylla sig själva.

Men vad har dödsfallen i rökning med Covid-19 att göra?
Citera
2020-08-21, 00:36
  #368033
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Det var du som förespråkade en "hållbar strategi" utan att förklara vad du menade.

Beträffande olika länders omständigheter, så anser jag att hela Europa gemensamt borde ha stoppat viruset, utan att tänka på respektive lands omständigheter. Europa borde ha satsat på att hålla viruset borta från Europa helt och hållet. Det hade funnits bra förutsättningar att göra det. Det som saknades var viljan.

Flygtrafiken från Kina borde ha stoppats. Dispens hade kunnat ges för ett fåtal resenärer, som får genomgå karantän. Utan flygtrafik hade det varit svårt för viruset att spridas från Kina till Europa. För att spridas landvägen, behöver viruset spridas genom Ryssland. Ryssland stängde tidigt gränsen mot Kina för att skydda sig. Det fungerade utmärkt, men tyvärr fick Ryssland senare in viruset västerifrån. Ifall Europa inte hade släppt in viruset via flyg, så hade Rysslands gränsvakter utgjort ett utmärkt skydd för Europa.

Det hade inte gått. Inte ens Nya Zeeland grejade det.
Citera
2020-08-21, 00:39
  #368034
Avslutad
”Vi vet av erfarenhet att det bästa sättet att få ett riktigt bra skydd mot en pandemi eller en influensa, eller vilken smittsam sjukdom som helst, är ju att få till den här flockeffekten... Att man har en så stor andel av befolkningen så att man stoppar spridningen”. (03:40)

/Anders Tegnell efter förra pandemin i samband med massvaccineringen.

https://youtu.be/TyoZT4bk5N0

I början sa han även att Covid-19 inte var ”lika farlig” som Svininfluensan (cirka 30 dödsfall totalt sett, trots 5 första månaderna utan vaccin).

För mig låter det sammantaget som att man ursprungligen utgick från att det här var något liknande som 2009. Eller snarare än mindre allvarligt som den pandemin, med tanke på nämnda jämförelsen. Hur han nu kunde vara så säker att han drog en sådan slutsats i ett så tidigt skede. Cirka 6 veckor senare var det runt 1500 dödsfall.

(Som han sa i början av mars, DN har jag för mig)
__________________
Senast redigerad av sjelvefan 2020-08-21 kl. 00:42.
Citera
2020-08-21, 00:45
  #368035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Förstår ärligt inte vad du svamlar om.
Det blir ingen större flockimmunitet om man stoppar smittan genom lockdown nej. Problemet är bara att man inte kan stoppa smittsm genom lockdown, något som bevisas om och om igen.

Dödsfall är inte alls ett pålitligt mått för att bedöma immunitet och du bevisar exakt varför. Att Italien och Sverige ligger på liknande dödstal per capita trots att Sverige har dubbelt så många bekräftat smittade beror troligtvis på att norra Italiens sjulvård fullständigt kollapsade, medan Sveriges inte gjorde det. Ni som ropar triage i Sverige har ingen susning om vad de fick syssla med i Lombardiet.

Varför blossar smittan upp så kraftigt i Spanien, Frankrike och kanske även i Italien nu? Vad har de haft för gemensam strategi? Jag påstår inte att det var fel strategi för dem, de tvingades till det. Men de får handskas med följderna nu.

Italien har betydligt högre dödlighet än Sverige. De saknar massa döda jämfört med överdödligheten. Sverige överrapporterar mest sannolikt.
Citera
2020-08-21, 00:53
  #368036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Det var du som förespråkade en "hållbar strategi" utan att förklara vad du menade.

Beträffande olika länders omständigheter, så anser jag att hela Europa gemensamt borde ha stoppat viruset, utan att tänka på respektive lands omständigheter. Europa borde ha satsat på att hålla viruset borta från Europa helt och hållet. Det hade funnits bra förutsättningar att göra det. Det som saknades var viljan.

Flygtrafiken från Kina borde ha stoppats. Dispens hade kunnat ges för ett fåtal resenärer, som får genomgå karantän. Utan flygtrafik hade det varit svårt för viruset att spridas från Kina till Europa. För att spridas landvägen, behöver viruset spridas genom Ryssland. Ryssland stängde tidigt gränsen mot Kina för att skydda sig. Det fungerade utmärkt, men tyvärr fick Ryssland senare in viruset västerifrån. Ifall Europa inte hade släppt in viruset via flyg, så hade Rysslands gränsvakter utgjort ett utmärkt skydd för Europa.

En hållbar strategi är något som fungerar i längden. Alla vill väl ha det. Vad det betyder är väl lite olika, tror som sagt att var land hade sina egna omständigheter inför detta. Och får hantera det framöver.

Det är enkelt att vara efterklok. Flygtrafik kunde stoppats. Hela världen kunde stängt ner exakt samtidigt i en månad. Osv. Nu skedde inte det eftersom det såklart är helt omöjligt. Man får komma ihåg att detta inte händer varje år och att man inte visste så mycket när detta tog fart.
Citera
2020-08-21, 00:54
  #368037
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Förstår ärligt inte vad du svamlar om.
Det blir ingen större flockimmunitet om man stoppar smittan genom lockdown nej.

Men ifall man jag haft omfattande smittspridning innan samhället sattes i karantän, så borde den smittspridningen ge avtryck i form av immunitet; under förutsättning att immunitet genom infektion är en fungerande strategi.

Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Problemet är bara att man inte kan stoppa smittsm genom lockdown, något som bevisas om och om igen.

Jaså? Jag har läst bevis på motsatsen.

Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Dödsfall är inte alls ett pålitligt mått för att bedöma immunitet och du bevisar exakt varför. Att Italien och Sverige ligger på liknande dödstal per capita trots att Sverige har dubbelt så många bekräftat smittade beror troligtvis på att norra Italiens sjulvård fullständigt kollapsade, medan Sveriges inte gjorde det. Ni som ropar triage i Sverige har ingen susning om vad de fick syssla med i Lombardiet.

Ja. Och varför kollapsade norra Italiens sjukvård? Kan det bero på omfattande smittspridning? Ifall orsaken är omfattande smittspridning, så är det just den poäng jag försäker göra.

När sjukvården kollapsade, så kan det tänkas att diagnostiseringen av milda infektionsfall blev lidande.

Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Varför blossar smittan upp så kraftigt i Spanien, Frankrike och kanske även i Italien nu?

Därför att det fortfarande finns smittbärare i samhället. Dessa smittbärare kan utlösa nya utbrott.

Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Vad har de haft för gemensam strategi? Jag påstår inte att det var fel strategi för dem, de tvingades till det. Men de får handskas med följderna nu.

Gör Folkhälsomyndighetens strategi att Sverige skyddas från den ökade smittspridning som sker i Spanien och Frankrike?

Ifall Sverige råkar ut för precis samma sak som nu sker i Spanien och Frankrike, kan man då dra slutsatsen att Folkhälsomyndighetens strategi har misslyckats?
Citera
2020-08-21, 00:59
  #368038
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Det är väl just det ansvaret en Statsepidemiolog har.

Regeringen gör helt rätt i att låta FHM ta ansvaret. Smart politiskt men också rätt. SD försökte politisera det hela häromdagen men media nappade inte. Bakslag för SD.

Smart politiskt ja, då både Alliansen och nuvarande regering kan smita undan sitt ansvar lättare. Men det där argumentet håller ju inte, de har väl ändå ett ansvar att se över saker om det inte ger vettiga resultat eller om något inte funkar så bra. Politiker tar även en mängd beslut i andra frågor utan att vara sakkunniga experter på allt..

Vad SD tycker eller gör skiter jag i. Jag anser att regeringen har ett ansvar oavsett om det är vänster, höger eller SD som sitter där.

Nedan är även vad Riksrevisionen ansåg var regeringens ansvar i en pandemi i granskningen från 2008.

Att politiker gör så är för att själv slippa undan. Det är dock inte heller bara regeringens ansvar, det är allihop och en kombination av regering, myndigheter, landsting, kommuner osv.

Även i Folkhälsomyndigheten egen ”pandemiberedskapsplan” redogör man vad alla ovan nämnda har för ansvar. Men genom att göra såhär kommer alla bara skylla på varandra.

Precis som man gjorde efter förra pandemin och narkolepsifallen. Alliansen hänvisade till expertmyndigheterna, myndigheterna hänvisade till att regeringen tar besluten...

Oerhört förvirrade då vad som gäller, men ett smidigt sätt för alla att slippa undan. DET är vad jag kallar politik. Ett politiskt spel.

”(...)Regeringen bör ta ställning till hur fler aktörer i samtliga delar av samhället, inklusive landsting och kommuner, ska planera för en pandemi.

I samband med detta bör regeringen överväga att ge alla berörda statliga aktörer i uppdrag att planera för en pandemi.

Insatser från regeringen krävs för att säkerställa nationell

samordning av krisinformation.

Citat:
(...)Det finns en risk att länsstyrelserna inte analyserar kriser på samma sätt och att de lämnar olika information till allmänheten. Ett problem är att det inte finns något samlat nationellt system för krisinformation och lägesrapportering som alla berörda aktörer använder, inklusive statliga myndigheter.

Dessa brister faller på regeringens ansvar. Regeringen bör säkerställa den nationella samordningen av lägesbilder samt samordningen av krisinformation till allmänheten under en influensapandemi.

Regeringen har inte utsett någon instans med ett övergripande samordningsansvar


Under en influensapandemi kan det bli aktuellt att vidta icke-medicinska smittskyddsåtgärder i samhället. Det gäller bland annat reseinskränkningar till och från drabbade områden, stängning av förskolor och skolor, att genomföra inskränkningar i offentliga möten och folksamlingar samt att isolera sjuka eller exponerade personer.

Regeringen bör säkerställa att Socialstyrelsen är den aktör som har det samlade samordningsansvaret för pandemiberedskapen i hela det svenska samhället. I detta ansvar ligger bland annat att stärka beredskapen att genomföra smittskyddsåtgärder i samtliga delar av samhället.

Regeringen bör säkerställa att det finns en statlig aktör som har mandat att vid ett utbrott av en pandemisk influensa besluta om smittskyddsåtgärder utanför hälso- och sjukvårdslagstiftningens område.”

https://www.riksrevisionen.se/download/18.78ae827d1605526e94b2e2b1/1518435492417/RiR_2008_01.pdf
__________________
Senast redigerad av sjelvefan 2020-08-21 kl. 01:02.
Citera
2020-08-21, 01:07
  #368039
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeMommy
Lite OT kanske, men är det någon som vet varför Kronobergs län toppar listan? Något särskilt utbrott?
Växjö som är den egentliga utbrottspunkten fick in smittan på Centrallasarettet Växjö.

Citat:
cirka 20 av regionens medarbetare har konstaterats smittade.

https://www.regionkronoberg.se/nyheter/lagesrapport-fran-region-kronoberg-13-augusti/

Övriga delar av länet har inte mycket smitta.

https://www.regionkronoberg.se/halsa-vard-tandvard/coronavirus/antal-fall-i-kronoberg/

Bor inte mycket folk i de där glesbygdsregionerna, så ett fåtal fall ger höga snittsiffror.
Citera
2020-08-21, 01:14
  #368040
Moderator
Chantres avatar
Anti-ryska krafter som baktalar Sputnikvaccinet.

Citat:
Critical attitudes to the newly-registered Russian anti-coronavirus vaccine voiced by foreign scientists stem from competition, once Russia has outstripped them, Vice President of the Russian Academy of Sciences Vladimir Chekhonin said on Tuesday.
Citat:
The very fact that Russia is developing several platforms for vaccines proves that "we are strong in this area, we have our own powerful potential," he stressed.
https://tass.com/world/1191187

Det verkar inte heller ha några väsentliga bieffekter.

Citat:
According to Logunov, the most common side effects are pain in the injection spot, hypothermia in some volunteers and headache. "All these undesirable effects were qualified as insignificant," the deputy director noted.
https://tass.com/society/1191991
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in