Citat:
Ursprungligen postat av
Helge.Palmcrantz
Enligt en del i tråden så är det bara 70+ med underliggande sjukdom som avlider i Covid. Finns nog inte många lärare i det urvalet. Dessutom har skolorna varit stängda ett tag nu, så smittspridningen där lär ha varit minimal under sommaren.
Det är inte bara vissa i tråden som påstår att majoritet bland corona offren är 70+ samt underliggande sjukdom. Statistiken är ganska tydlig

. Ett problem är dock att urvalet bland coronaoffer i yrkesverksam ålder är väldigt litet, då endast typ 3-400 som avlivit har varit under pensionsåldern. Så lite svårt att dra långtgående slutsatser. Men statistiken jag sett tyder på att den relativa risken (riskökningen) avseende att smittas samt dö av corona är mindre än 1 för lärare/förskolelärare (dvs dem är underrepresenterade).