Citat:
Ursprungligen postat av
sebastian_
Det är 16 av 31 lag som går vidare så det är såklart att det finns några stjärnor. Samtidigt saknas de 2 största stjärnorna i Auston Matthews och Mcdavid. Och kollar man på poängligan sammanlagt de senaste 2 säsongerna så saknas 8 av 15 spelare. 9 av 15 den senaste säsongen. Det är inte alls bra.
Det är många anonyma lag som är vidare. Pittsburgh, Edmonton, Florida, Nashville och Toronto är intressantare än Montreal, Chicago, Ny islanders, Arizona och Columbus.
Som tur är har vi de 8 toppseedade lagen att förlita oss på.
Matthews är inte någon solklart nummer två, bara en tänkbar sådan. Det är inget självändamål att alla stjärnor ska gå till slutspel. Man kommer dit genom att vinna matcher. Hockey är en lagsport.
Det är klart mer dynamiskt och roligt att olika sorters lag tar sig vidare. Och stjärnor finns det så gott om att det alltid finns några kvar hur många lag som än åker ut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ostrobothnia
Kan man se draftlottningen nånstansch?
Viasat. Om du inte har så går den på onhockey också.