2020-08-09, 17:53
  #362821
Medlem
jack.danielss avatar
Såg att indien har 32 döda per 100k. Fatta så jävla lång väg de har kvar innan de når samma nivå som västvärldens 5-600
Citera
2020-08-09, 17:53
  #362822
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Men det är inte tillräckligt kraftfullt och restriktivt. Häpnadsväckande många här som längtar efter en fast hand som kan smiska dem tillrätta. Får mig att tänka på den där låten med Ian Dury. Mer, mer...
Du har fel, de här som önskar striktare regler är de som följer uppmaningarna. De vill ha strängare regler pga sådana som skiter i dem.
Citera
2020-08-09, 17:54
  #362823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Bedömningen angående när man ska öppna eller stänga något, måste ju alltid vara korrelerad till smittläget i samhället. Om antalet smittade i landet är 0, finns det ingen anledning att ha någonting stängt - och så vidare, uppåt i skalan. Och självklart är öppna skolor mer behjärtansvärt än öppna pubar, om det är möjligt att ha NÅGOT ALLS öppet (utom livsmedelsaffärer, apotek, vårdinrättningar och liknande som alltid måste vara öppna oavsett vad)... det har väl ingen förnekat?

Menar du att ingen i tråden tycker att skolorna ska vara stängda för att undvika spridning, eller menar du att ingen i tråden tycker att skolorna ska vara stängda mht "försiktighetsprincipen"?

Oavsett vilket har du nog läst tråden slarvigt.
Citera
2020-08-09, 17:57
  #362824
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
De här som bor i ett annat land än Sverige

verkar ha inställningen att ansvar ska utkrävas

och då handlar det om i jämförelse med Sveriges coronahantering

om en enda aprildag i antal förlorade människoliv,

det en del kallar en katastrof

Ilskan i Beirut växer – tårgas mot demonstranter
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/dOxKGw/ilskan-i-beirut-vaxer--targas-mot-demonstranter

så vad är det som är dårskap -egentligen?

Se där. I Libanon klarar de ta ansvar.
https://www.dn.se/nyheter/varlden/libanons-informationsminister-avgar/

Hon ber folket om ursäkt.
Citera
2020-08-09, 18:00
  #362825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jerka11
Jag tycker också munskyddsanvändandet verkar ha ökat. Men ett par iakttagelser jag gjort är dels att munskydden i princip alltid sitter väldigt dåligt. Dels att i princip alla som använder munskydden snarare är riskgrupp än den typiske asymptomatiska smittbärare. Det är väl egentligen dessa som skulle kunna ha nytta munskydden?

Ser ut att vara den asiatiska befolkningsgruppen och en del pensionärer. Konstigt egentligen för så vitt jag vet är asiaterna inte så hårt drabbade som feta svenskar.
Citera
Mr.Woodss avatar

Moderatormeddelande

Postat av Mr.Woods 2020-08-09, 18:00
Moderator
Riktlinjer:

- Vill man föra fördjupande diskussion om munskydd/andningsmasker håller man sig till därför avsedda trådar, exempelvis:
(FB) Varför är det så få svenskar som använder munskydd?
(FB) Vilket munskydd/andningsskydd är bäst? Vad betyder märkningarna på skydden?
(FB) Lösningen är enkel - Det är munskydd.

- Inlägg som i huvudsak handlar om den politiska hanteringen av pandemin hör hemma här:
(FB) Coronapandemin

- Funderingar kring egna symptom och att man tror sig vara smittad avhandlas här:
(FB) Vi som tror vi har Corona + vi som har det.

Annat OT är:

Utlåtanden om andra användares intellekt och moraliska karaktär.

Inlägg som är länkar utan någon förklaring eller citat till vad länken innehåller.

Invandringspolitik.

Oneliners/enbart smileys/+1.

LÄNKLISTA I TRÅDSTARTEN

/Moderator
__________________
Senast redigerad av Mr.Woods 2020-10-17 kl. 19:30.
2020-08-09, 19:59
  #362827
Moderator
Mr.Woodss avatar
Så. Då har nu alla hunnit läsa moderatormeddelandet och reflektera över innebörden i vad som står.
Nu försöker vi att hädanefter hålla en hög nivå här i tråden.

Tråd öppnad.
/Moderator
Citera
2020-08-09, 20:01
  #362828
Bannlyst
Någon som vet hur restriktionerna ser ut i Danmark med corona?

Hur är det på klubbar tex? Är det 50 där med?
Citera
2020-08-09, 20:05
  #362829
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av jack.daniels
Såg att indien har 32 döda per 100k. Fatta så jävla lång väg de har kvar innan de når samma nivå som västvärldens 5-600

Fast hur korrekta är deras siffror? Kan man ens lita på att dom har koll på hur många som dör i landet totalt sett? Hade varit intressant att jämföra i sådana fall men det är väl tveksamt om ens dom siffrorna är korrekta.
Citera
2020-08-09, 20:07
  #362830
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Fast hur korrekta är deras siffror? Kan man ens lita på att dom har koll på hur många som dör i landet totalt sett? Hade varit intressant att jämföra i sådana fall men det är väl tveksamt om ens dom siffrorna är korrekta.
Eftersom de inte ens har koll på exakt hur stor deras befolkning är så förefaller det ytterst tveksamt att de skulle klara av att hålla koll på exakt hur många som dör och vad de dör av.
Citera
2020-08-09, 20:10
  #362831
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Woods
Eftersom de inte ens har koll på exakt hur stor deras befolkning är så förefaller det ytterst tveksamt att de skulle klara av att hålla koll på exakt hur många som dör och vad de dör av.

Precis. Det blir väldigt skevt att jämföra med dom och säga att dom klarat sig oerhört mycket bättre än vad vi gjort.
Citera
2020-08-09, 20:15
  #362832
Medlem
Sharm0tas avatar
🌏 Omvärldskollen 🦠

Citat:
Över fem miljoner bekräftat smittade i USA
Antalet döda i USA är nu uppe i över 160*000. Båda siffrorna är de högsta för något land i världen totalt sett, skriver AFP.

https://omni.se/over-fem-miljoner-bekraftat-smittade-i-usa/a/Ad6ApM

Citat:
Sorgedagar för Brasiliens över 100*000 virusdöda
Brasilien närmar sig 480 dödsfall per en miljon invånare, vilket är i nivå med USA (omkring 490), men lägre än till exempel Belgien (över 860), Storbritannien (omkring 700) och Sverige (nära 580), visar siffror från Johns Hopkins-universitetet enligt TT.

https://omni.se/sorgedagar-for-brasiliens-over-100-000-virusdoda/a/aw5zAa

Citat:
Latinamerika har nu flest dödsfall – går om Europa
Enligt nyhetsbyråns sammanställning har 213 120 människor dött av sjukdomen i regionen, vilket är 460 fler än i Europa. Brasilien är det land som är värst drabbat, med 98*500 dödsfall, medan dödssiffran i Mexiko passerade 50*000 under torsdagen.

https://omni.se/latinamerika-har-nu-flest-dodsfall-gar-om-europa/a/P9kQx7

Citat:
Över två miljoner smittade i Indien – 60*000 nya fall
Antalet smittade av coronaviruset har nu passerat två miljoner i Indien, uppger landets myndigheter enligt flera nyhetsbyråer. Under fredagen registrerades fler än 60*000 nya fall.

https://omni.se/over-tva-miljoner-smittade-i-indien-60-000-nya-fall/a/JoV9LX
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in