Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Inte alls eftersom nya corona inte är den superfarliga farsot som det befarades att den skulle vara. Mänskligheten har klarat betydligt värre förr.
Att mänskligheten har ”klarat betydligt värre förr” är ingen orsak till att göra ingenting. Det är ett muppresonemang som curlade människor använder som ursäkt för att slippa ta ansvar. Om man enbart ska agera vid de värsta tillfällena kommer man aldrig att göra ett skit. När tycker du det är dags att agera? När rabies blir luftburet? När digerdöden blir antibiotikaresistent?
Det här viruset påverkar världsordningen oavsett vad du tycker, borde du inte spela med och hjälpa till med att få det försvinna? Om smittan är så ofarlig som du säger borde det vara enkelt, inga FFP3-skydd nödvändiga. Nå?