Citat:
Ursprungligen postat av
Drhouse1980
Det går faktiskt att manipulera folk att göra väldigt sjuka saker. Svårt att säga vart gränsen går. Även så att personen i fråga har ett svagare psyke med. Men om det teoretiskt var möjligt att manipulera tjejen att våldta sina barn så hade det krävts år av manipulationer( psykiskmisshandel) innan mamman hade hamnat så djupt in i det att hon hade kunnat göra en sådan sjuk sak. Så ja klart hon har något allvarligt fel i huvudet.
Visst kan man manipulera människor under vissa omständigheter, t ex det som hände i Knutby, liknande saker har hänt i andra sekter.
Skillnaden är att det tar lång tid att få människor att göra vissa saker, som i Knutby med Sara.
Carita hade varit ihop med honom några månader innan hon började begå övergrepp, helt säkert förgrep de sig på barnen när de bodde ihop. Det finns inte en möjlighet att de levde ett helt normalt familjeliv de gånger de bodde ihop och i samma ögonblick som de flyttade isär så började övergreppen igen. Tyvärr finns det ju inga bevis, även om Carita själv säger att CA förgrep sig på sonen i duschen.
Läs vad aset skriver på sin Instagram, det där är inget svag, knäckt liten varelse.
Hon är stark och vet vad hon vill ha, kosta vad det kosta vill.
Hon slänger sig med ordspråk och på i alla fall ett ställe står det ungefär - vill du ha mig, så får du ta mig som jag är.
Var har all jäkla jämställdhet tagit vägen, vi kvinnor ska vara likvärdiga männen, vi klarar samma saker som män och dessutom är vi kvinnor inga svaga hjälplösa våp som blir livrädda för att en "man" blir och därför kissar på våra älskade barn om "mannen" vill det.