Denna artikel tycker jag var mycket läsvärd.
https://www.nytimes.com/2020/07/30/opinion/coronavirus-aerosols.html?referringSource=articleShare&fbclid= IwAR2GsgWUX6Ek-k36GF8lKGnJ-WkuA_BnD2Gcqz9K7wctC_1eTMK5dYt1tQU
Undrar om tjänstemännen på Folkhälsomyndigheten har läst den. Om man var osäker innan på huruvida munskydd hjälper mot Covid 19 så behöver man inte vara det längre. Man behöver heller inte fundera på om det är en droppsmitta.
Slutsatsen är att smittan överförs genom aerosoler och det räcker med att andas. Det finns också tester på hur mycket munskydd av olika typer hindrar dessa aerosoler från att överföras från person till person. Olika typer av munskydd ger olika typer av skydd, men alla skyddar.
Jag skulle vilja säga att FHM rekommendationer är helt otillräckliga. Speciellt i inomhusmiljö. Det räcker inte med att hålla armlängdsavstånd, eller ens 2 meter. Det krävs munskydd i slutna lokaler. Smittan kan hänga kvar i luften under lång tid. Utomhus är minst 2 meter till varandra ett bra riktmedel. Om alla bar minst N95/FFP2-masker inomhus skulle viruset få svårt att sprida sig.
Det här har å andra sidan varit känt på Flashback sedan februari. Det var nog första gången jag läste det här. Nu är det ändå bekräftat så långt det är möjligt.
Anmärkningsvärt att FHM inte uppdaterar på sin hemsida kan jag tycka. Kan heller inte förstå att de inte ändrar sina rekommendationer angående munskydd.