Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Du hängde inte med som vanligt mitt inlägg handlade om WHOs påstående att detta var detta den värsta hälsokrisen hittills under deras historia vilket dock jag finner osannolikt.
Jag fick inte ihop det eftersom genomsnittet inte stämmer då heller. Om du säger att det är "det värsta hittills med avseende på genomsnittligt döda per dag" så är väl det ok. Frågan är dock vilken dag man skall räkna ifrån. Jag skulle säga att Mar 11 är korrekt startdatum eftersom det är då WHO deklarerar en Pandemi, men antalet döda i snitt räknat från 11 Mars till 27 Juli är 4,674 personer per dag så då stämmer inte dina siffror.
Om jag försöker sätta mig in i hur du räknar, hur räknar du? Egentligen. Är det ett snittet på ettlöpande 30-dagars snitt? Berätta.