Citat:
Ursprungligen postat av
Needs.more.brandy
Är det inte väldigt många matcher där något lag har ledningen och det blir kvitteringar i slutminuterna dock? Dvs det blir fler forceringar än vanligt trots att där inte är en publik som eggar på.
Har givetvis varit sådana matcher också. Har funnits båda delarna, man vet ju t.ex. inte om Häcken-Göteborg blivit annorlunda åt något håll om bådas klackar eldat på sina spelare att gå framåt. Större spekulationer bör man dock inte göra förrän hela säsongen är spelat, om siffrorna består.
Tycker också att det är ovanligt många matcher när något lag helt havererat, och förlorat med 4-0 eller mer. Har inga siffror på det, bara fått den känslan. Har tänkt att det kan bero på en kombination av tight matchschema, och att det är ovanligt många unga spelare, som inte riktigt har förmågan varken fysiskt eller mentalt att hålla spelet uppe om en match börjat dåligt.