2020-07-23, 07:48
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 65547063
Hotfull och våldsam pundarbrud blir skickad i backen av snuten? Har förmodligen aldrig hänt förut...
Roligaste är att hon inte förstår att hon gjort någonting fel.

Ja, vet inte hur illa det ska vara för att vara brottet blåljussabotage men i närheten är det definitivt.

"Vad som därigenom straffbeläggs är att angripa eller på annat sätt störa polis, räddningstjänst eller ambulanssjukvård, om gärningen är ägnad att allvarligt försvåra eller hindra utryckningsverksamhet eller brottsbekämpande verksamhet."
https://www.regeringen.se/rattsliga-dokument/lagradsremiss/2019/04/ett-starkt-straffrattsligt-skydd-for-blaljusverksamhet-och-myndighetsutovning/
Citera
2020-07-23, 07:51
  #134
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AcS
Av reportaget att döma, polisen kunde kanske agerat smidigare. Men tjejen får givetvis skylla sig själv.
Man skall lyda polisens instruktioner.
Alldeles speciellt som hon den nyktra hade ansvar för bilkörning, hon borde väl också ha ansvar för uppträdande, sitt eget och sina halvfulla kompisars, hon skall inte elda på, skrika och ha sig...

Typfall av "Idioter som klagar i pressen"
Vi "normala" hade fotodokumenterat, torkat av eventuellt blod, och sedan klagat den formella vägen - gått till stationen och bett att få anmäla. Om man i den processen känt på sig att de håller varandra om ryggen kan det vara läge att aktivera "tredje statsmakten". Trött på posörer...
Citera
2020-07-23, 07:53
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mafia
Ja, vet inte hur illa det ska vara för att vara brottet blåljussabotage men i närheten är det definitivt.

"Vad som därigenom straffbeläggs är att angripa eller på annat sätt störa polis, räddningstjänst eller ambulanssjukvård, om gärningen är ägnad att allvarligt försvåra eller hindra utryckningsverksamhet eller brottsbekämpande verksamhet."
https://www.regeringen.se/rattsliga-dokument/lagradsremiss/2019/04/ett-starkt-straffrattsligt-skydd-for-blaljusverksamhet-och-myndighetsutovning/

Eller standard hot mot tjänsteman/våld mot tjänsteman/våldsamt motstånd/försök till grov misshandel osv.
Hon uppfyller förmodligen inte om gärningen är ägnad att allvarligt försvåra eller hindra.
__________________
Senast redigerad av 65547063 2020-07-23 kl. 07:59.
Citera
2020-07-23, 07:56
  #136
Medlem
arakas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FornarRuniR
Detta, mina damer och herrar, är kursettorna från livets hårda skola som uttalar sig, denna briljanta klockrena analys är fullständigt avväpnande i sin intellektualism.

1) Dom enda diskrepanser som alltså finns mellan dom båda situationerna är att i ena fallet rör det sig om en svensk, i andra fall kulturberikande element.

2) Man är försvarslös när man går fram och stör ett ingripande. Ingriper polisen är det bara om man är svensk för det hände ju aldrig i detta land att polis ingriper mot negrer, det visar ju statistik för att man " vet om ett ingripande" då polis backat då dom varit i starkt numerärt underläge mot just mörkhyade personer

Stör man ett polisingripande så är denna behandling vad som är och skall förväntas. Suggan har sig själv att skylla ingen annan.

Och ja, ge polisen verktyg, lagstöd mm att ingripa mot dräggen i förorten, och ni kommer snart att få se att fler negrer får smaka på batong, spray, kanske även bly. Men det innebär ju att polisen även kommer att få större möjligheter att lagföra er när ni bär er åt som svin, så då blir det väl inte
lika kul?
Gärna för mig, FBI style. Skulle vara tacknämligt om den svenska polisen och regeringen kunde agera lika föredömligt som den federala polisen i USA och Donald Trump gör, 🙂.
"If you can't do the time don't do the crime"
https://www.dn.se/ledare/trump-spelar-fult-med-den-federala-polisen/
__________________
Senast redigerad av araka 2020-07-23 kl. 07:59.
Citera
2020-07-23, 08:09
  #137
Medlem
Håller med alla som skrivit att hon och hennes vän startade bråket och att man inte ska kunna bete sig så respektlöst mot ordningsmakten.
MEN.
Det rimmar illa när BLM kan sparka på en piketbuss och hetsa mot polisen och dom antingen bara kör vidare eller går ner på knä.
När dom dagligen blir kallade horor och får stenar kastade på sig i Rosengård, Rinkeby osv.
När identitetsterrorister påstår att det är invandrare som är utsatta för systematiskt förtryck.
Det är ju tvärtom, dom har systematiska privilegier.
Polisen jagar ihjäl småkillar på moped så dom dör men dom låter småkillar ”på orten” stena dom och sparka på deras bilar utan konsekvenser. Dom låter killar ”på orten” förstöra hela samhället med automatvapens-maffia.
Dom låter vänsterterrorister skandera ”ACAB” men dom tacklar och knäar en blond raggartjej i ansiktet så fort hon höjer rösten.
Vit arbetarklass (speciellt vita arbetarkvinnor) är systematiskt förtryckt/förtryckta. Av vänstern som kallar dom wt och säger att dom förtjänar att stampas i huvudet av invandrarkillar, av polisen som tar ut sina aggressioner på just dom då det bara hejas på av allmänheten till skillnad från BLM, av invandrare som alltid ska koppla ”rasister” till ”arbetarklass från landsbygden”, avhumanisera dom och helt ohämmat och utan konsekvenser skriver att dom förtjänar att dö, misshandlas, förtryckas osv.
Och media gör inte ett skit för dom heller.
Citera
2020-07-23, 08:14
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haubits77B
Trams.
Lite munhugg måste en plit tåla.
Tur för Emma att hon inte hade Downs syndrom, för då hade hon blivit skjuten med 40 skott.

Nej, vi behöver bättre poliser.
Fel folk blir snutar idag.

Ja, det är ju faktiskt det som påstås i rekryteringen till Polishögskolan och det är därför poliser inte får ha Adhd och måste genomgå en psykologisk undersökning.
Tycker också det är väldigt selektivt när dom spårar ur direkt och när dom har tålamod alldeles för länge. Det förstnämnda om det är en vit kille med Downs Syndrom eller en vit tjej från arbetarklassen, det sistnämnda om det är kriminella killar från förorten.
Citera
2020-07-23, 08:16
  #139
Medlem
Erik Östs avatar
Hon gick till "rätt" tidning när hon handla fel iaf!
Citera
2020-07-23, 08:17
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Fel, polisen ska sluta knäböja för vänsterextremister,ge dem smisk istället.

Hon är ingen vänsterextremist. Dom knäböjer fortfarande för BLM som dödshotar dom men skjuter ihjäl funktionsnedsatta och misshandlar vita arbetartjejer från landet.
Citera
2020-07-23, 08:18
  #141
Medlem
Haajibs avatar
Låt henne vara ett avskräckande exempel till att jävlas med polisen
Citera
2020-07-23, 08:18
  #142
Medlem
Varför plockar media upp något sådant här? Om man nu vill piska upp lite klickvänligt polishat så hade det väl varit bättre att välja ett fall där någon inte tar sig ända fram tätt intill poliser mitt i ett ingripande och skriker på dem trots uppmaningar att backa undan? Förstår de inte att de bara hänger ut henne som en idiot eller bryr de sig inte? Nu är Emma för överskådlig framtid den där dumma bruden som trodde att hon hade någon sorts rättighet att ignorera polisens uppmaning att backa undan.
Citera
2020-07-23, 08:39
  #143
Medlem
Lagerthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twigdoll
Polisen ska tåla omogna idioter, inte ge de en läxa genom våld.

Ja, om de plötsligt känner sig orädda så finns det gott om grupperingar som poliserna skulle prova att våga närma sig. Men klart att det är lättare att demonstrera det falska våldsmonopolet mot medborgare som inte utgör något egentligt hot.
Citera
2020-07-23, 08:45
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lagertha
Ja, om de plötsligt känner sig orädda så finns det gott om grupperingar som poliserna skulle prova att våga närma sig. Men klart att det är lättare att demonstrera det falska våldsmonopolet mot medborgare som inte utgör något egentligt hot.
Hur visste poliserna att Emma inte utgjorde något hot?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in