Citat:
Ursprungligen postat av
Haloumi
Skulle säga att dom är likvärdiga. Men 4K varianten av Fire TV Stick har problem. Den kraschar på vissa sändningar. Så om du köper en Fire Stick, köp 2nd Generation.
Det verkar vara en uppdatering på gång som i bästa fall ska lösa problemet på Amazon 4K stickan. Men den har inte kommit ut ännu. Dessutom, förra gången dom skulle lösa det med en uppdatering så failade den. Problemet kvarstod...
LOL bokstavligen läs vad jag nyss skrev i posten ovanför din:
(FB) Stora tråden för IPTV-diskussioner/support (Rubrik justerad/Mod)
Och du kan följa tråden där på Github. Här är en summering:
1. Sändningarna den kraschade på innehöll korrupt video data, t.ex I-frame referenser till frames som ej existerade i datan. Dvs korrupta kanaler.
2. Första gången de fixade det så fixade de majoriteten av kanaler, då de gjorde decoder mer robust mot korrupta videor. Men de hade inte fått inskickat exempelströmmar som innehöll andra typer av korrupt video. Så pga den oturen så kraschade det fortfarande på diverse korrupta kanaler vars korruption aldrig hade rapporterats till tillverkaren.
3. Alla fördröjningar har berott på avkodarchippets tillverkare som varit långsamma som Fan och låst Amazon till att vänta på dem.
4. Genom stor crowdsourcing i Github-tråden jag länkade till så har de samlat in alla former av korrupta kanaler och skickat inspelningar av dem för fix, och tillverkaren av videochippet har fixat alla och gjort avkodaren stabil mot korrupta kanaler. Ytterligare en sorts korrupt stream upptäcktes men Amazon fixade den själva i mjukvara. Så nu är alla sorter fixade. Och Amazon har verifierat att alla inskickade exempel-videoströmmar fungerar stabilt. Och uppdateringen är på väg ut till kunder vilken vecka som helst. (släppet planerades till Q2 2020 vilket är Q2: 1 April – 30 June, så när som helst nu)
För övrigt så var felet väldigt litet redan förr. Har aldrig sett på någon kanal som kraschat (minns att nån visade mig nån finsk sportkanal som ej funkade, inget jag kollar på). Och nu är det helt fixat.
Glöm heller aldrig att felet berodde på att IPTV-leverantörer skickade ut korrupta videoströmmar på vissa kanaler, med stora fel i videodatan. Det var inte Fire TVs fel.
Amazon Fire Stick 4K är den enda som är värd att köpa. (4K och HDR stöd och bättre kontroll med röststyrning och snabbare processor för smooth interface/GUI.) Rekommendera inte gamla stickor till folk längre. Det vore att göra folk en otjänst.
Jag använder för övrigt 3 enheter på två TV-apparater: Sony Android TV inbyggt i en TV. Den andra TVn har en Apple TV 4K och en Fire Stick 4K. Så jag är ingen fanboy av något. Alla är värda att rekommendera.