2020-07-17, 14:41
  #1
Medlem
Sitting bull glassen som funnits sedan 1983 löper risk för att tas bort pga PK-kritik, indianstereotypen är tydligen dålig.

Snart tar man väll bort päronsplitt för att inte kränka päronallergiker!

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/glasstillverkaren-kan-komma-att-ta-bort-glassen
__________________
Senast redigerad av DegPung 2020-07-17 kl. 15:28.
Citera
2020-07-17, 14:46
  #2
Medlem
Åh, den som är så god, far åt helvete. Måtte djävulen ta alla PK-iter.
Citera
2020-07-17, 14:51
  #3
Medlem
Skall det bli ännu ett debakle om Nogger, 88:an etc.?
Citera
2020-07-17, 15:12
  #4
Medlem
GeleZachas avatar
Fuck, älskade den glassen som liten. Fattar inte vad som skulle vara kränkande med den...
Citera
2020-07-17, 15:15
  #5
Medlem
I nödfall har du Hemglass kopian konfetti, vilket enligt mig är ett mer passande namn. Dock är de löjligt att ta bort sittingbull pga sitt namn, tramseri på högnivå enligt mig.

Länk till konfetti.
https://www.hemglass.se/sv/produkter/glassiga-mixar/i-mix-konfetti-graddglass/

Mvh
Citera
2020-07-17, 15:24
  #6
Bannlyst
Du kan väl för helvete komma med en källa åtminstone?
Citera
2020-07-17, 15:27
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kajhahne
Du kan väl för helvete komma med en källa åtminstone?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/glasstillverkaren-kan-komma-att-ta-bort-glassen
Citera
2020-07-17, 15:34
  #8
Moderator
Fear2bes avatar
Det här är så sjukt kontraproduktivt. Inte nog med att indianer som folkgrupp och kultur har blivit nästintill utraderade. Det som är kvar, namnet, ska också bort. Då har man städat bort precis allt från den folkgruppen så att den kan försvinna helt. Städa bort allt som står ut så att alla kan vara lika.

Ofta har folkgrupper använts i positiv bemärkelse och man har romantiserat gruppen. Se bara på de dyra båtarna som har benämnts Gypsy. Det finns nog väldigt få romer som har haft råd att köpa den båten men säljargumentet är fri som en "Gypsy". Samma sak med låten Apache av The Shadows som romantiserar kring Apache indianerna. Fotbollslag som har namn som associerar till indianer är ett utmärkt exempel på lokalpatriotism och inkludering av folkgrupper där man är stolt och hyllar den ursprungliga kulturen.

Inte för att vi har så många indianer i Sverige men nog kan man få romantisera kring historiskt betydelsefulla personer genom att låta deras namn leva vidare genom en glass?
Citera
2020-07-17, 15:40
  #9
Medlem
Hamsterbolls avatar
Här är argumenten:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/triumfglassen-sitting-bull-kritiseras-det-ar-skamligt

Hon försvinner som människa om inte glassen tas bort.......
Citera
2020-07-17, 15:45
  #10
Medlem
FiniteLifes avatar
Aldrig sett den glassen kanske inte säljs i storstäderna?

Hursom borde dom kunna vara lite smarta och ändra namn om dom nu känner sig tvugna till det men ändå behålla allt annat så folk fattar vilken glass dom får när dom köper den.

Dom skulle t ex kunna låta den heta Sitting Bull och helt enkelt bara sätta en sittande tjur på omslaget
Citera
2020-07-17, 15:46
  #11
Medlem
Kickexs avatar
Inte för att jag äter den glassen längre.
Känns lite barnsligt att välja den över en god magnum almond.

Men ändå tragiskt då jag fann den glassen förbannat god som unge. Bara färgerna i sig var en fröjd för ögonen.
Citera
2020-07-17, 15:49
  #12
Moderator
Fear2bes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Här är argumenten:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/triumfglassen-sitting-bull-kritiseras-det-ar-skamligt

Hon försvinner som människa om inte glassen tas bort.......
Jag tror att sitting Bull hade varit riktigt stolt över att ha en glass uppkallad efter sig i Sverige dessutom. Ingen av USA:s "founding fathers" lyckades med den bedriften och han är därför betydligt mer känd än dessa (i Sverige) idag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in