Citat:
Ja den typen av invandrare har vi redan som medlemmar i stort antal. Jag tror vissa grupper har högre andel SD-röstare än de etniskt svenska. Men dessa somalier, irakier (Bortsett från vissa kristna) och afghaner är inte bland dessa 40 %. Många som kom från Syrien är de mest muslimska som flydde från Assads religiöst toleranta regim. SCB och andra använder gärna begreppet "invandrare, utlandsfödda, utländsk bakgrund" för att sänka nivån på andel kriminella, bidragsberoende, arbetslösa, islamister etc. När jag skriver "asylrelaterade" invandrare är det för att särskilja dessa även om begreppet inte är helt korrekt då flyktingar från Jugoslavien och de första flyktingarna från Iran inte är en sådan samhällsbelastning. (Men de män som kommer nu från Iran men kallar sig afghanska barn borde utvisas kollektivt som grupp).
De frustrerade svenskar som idag röstar på SD gör det för att komma ur det påtvingade försörjningskravet till transfereringen där enorma resurser går till bidragstagare som skapar kaos i systemen. En första åtgärd är förstås att strypa volymerna till noll. Sanandaji har återkommande påpekat att nästa steg är att olika invandrargrupper resonerar på samma sätt. Dessa kommer också att vilja komma bort från förorterna och ge barnen en trygg framtid och att ens skatter går till något vettigt. Såsom påpekats tycker 70 procent redan idag som SD angående invandring och bland dessa procent finns förstås en hel del invandrare.
Mainstreammedia och de rödgröna, särskilt Mp, har gett en bild av att invandrarna är en homogen grupp som vill ha bort SD. Inget kan vara mer fel. SD bör därför satsa mer på att välkomna migranter. Iranier resonerar att Sverige ska vara svenskt eftersom det är så som den iranska identiteten kan bevaras. Detta gäller inte för exempelvis somalier eller irakier, helt enkelt för att deras kultur inte är kompatibel med ett postmodernt och sekulariserat samhälle. När flera migrantgrupper inser att de används som möjlighet för andra migranter att bevara sitt kaos lär också de produktiva migranterna protestera.