Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Och på tal om rekommendationer.. FHM rekommenderar att 65+ årligen vaccinerar sig mot influensa. Lyder den här gruppen? Nope. Hälften skiter i den rekommendationen fullständigt - oavsett om de får vaccinet gratis!
Ser att du aldrig varit på flunsavaccination. Det är kaos varje år. Man får åka runt på vårdcentraler för vaccinet är slut om man är minsta sen. Vi köper inte in vaccin till alla som vill vaccinera sig så hur ska de då kunna? Alla äldre orkar inte med den cirkusen. Senaste gången jag vaccinerade mig (riskgrupp), var det äver 80 före mig i kön och det tog tre timmar att vänta. Man måste vara relativt frisk för att orka det. Vissa är dessutom rädda för att bli smittade när över 100 är samlade på samma vårdcentral i kaos och det kan jag förstå.
Sedan klart det finns de som tror de är odödliga. Eller så kan man ha straffat ut sig. Har man en gång reagerat med några symptom efter vaccinationen så får man aldrig ta vaccinet mer. De frågar alltid.
Om hälften ändå vaccinerar sig trots detta så är det väl rätt hög uppslutning?