Citat:
Ursprungligen postat av
Akershus
En i familjen har fått Nardil på recept från läkare. Han har använt dem i två veckor. Problemet är att apoteken är slutsålda. En av de största apotekskedjorna kommer inte att få en ny leverans före vecka 33. Andra apotek har inte och vet inte när dom får den . Detta är verkligen ett problem i EU och i USA och Kanada. Nardil säljs i Norge med undantag från marknadsföring.
(Godkännandeundantag för mediciner för människor
Många patienter kan dra nytta av läkemedel som inte marknadsförs i Norge. För att använda sådana läkemedel måste förskrivare ansöka om godkännandeundantag (även kallad registreringsundantag).
Ja visst ställer sånt också till de så klart.
Finns de varken i Europa eller Nordamerika så är de väl ganska självklart de inte går att få tag på i Sverige, och de finns säkert en rad orsaker till detta som att de inte produceras för de inte genererar pengar som ssri gör.