2020-07-03, 11:10
  #342697
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av berenpxx
Ingenstans. Frågan var hur många som dog i Sverige i den asiatiska influensan 1957-58.

Det torde ha varit mindre än 3 000 personer. Men om man gör en grov överslagsberäkning typ

Sveriges befolkning / Världens befolkning X Totala antalet döda, så hamnar man kanske på ca 8 000 som tidigare nämndes i tråden.
Men varje vinter insjuknar många i influensa. Det är normalt. Asiaten var extra allvarlig, så där fanns tydligen en översjuklighet, men dit räknas ju inte alls som fick flunsan det året. Så var räknar du in de som ingick i den normala sjuklugheten?
Citera
2020-07-03, 11:10
  #342698
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Förstår du skillnaden mellan virologi och immunologi?

Jodå, och det finns inga sådana heller.
Citera
2020-07-03, 11:12
  #342699
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Jo. Ingen ledarreaktion i gammelmedia, har såvitt jag vet kritiserat att vi inte haft lockdown som alla andra.
Jag tror att de varken vill eller vågar.

De vill inte bli ”instängda”, och de vågar inte propagera för nåt man vet är jobbigt och som man sen bara kan föreställa sig de negativa konsekvenserna av (man vet vad man har, men inte vad man får) och därför följer med strömmen.

Intressant hade varit att se hur ledarreaktionerna agerat om vi haft lockdown. Hade de ”stöttat” den, eller hade de ägnat sig åt når ultraliberalt tramsande?

Jag har sagt det tidigare, att en i allra högsta grad frånvarande opposition har bidragit till konformiteten.
Citera
2020-07-03, 11:13
  #342700
Medlem
berenpxxs avatar
Jag förutspår att FHM under hösten kommer att rekommendera ansiktsmask när man vistas i miljöer med många människor - ända tills myndigheten förklarar att pandemin är över.

Att inte bära mask i sådana sammanhang under en pågående pandemi är lika vansinnigt som att tillåta folk att köra utan körkort och utan att använda bilbälte.

Helst vill jag att bärandet av ansiktsmask görs obligatoriskt så att man kan lagföra de som bryter mot lagen. På samma sätt som vi gärna vill lagföra dem som kör bil utan körkort.
Citera
2020-07-03, 11:13
  #342701
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strommingen
Måste skriva några rader om att SVT och majoritetssamhället nu försöker skuldbelägga de verksamheter som i katastrofläge gjorde vad de kunde för att skaffa skyddsutrustning. I ett läge när staten och regionerna totalt struntat i beredskapslager. Och dessutom skitit i att ge kommunerna del av det lilla som fanns. Då fanns det en del kreativa människor som ändå gjorde vad de kunde för att skaffa fram skydd till vårdpersonal. Men det var ju fel slår nu statens propagandakanal fast. Men hur borde man gjort då? Den frågan ställs inte. Men att skamligt skuldbelägga de som i ett svårt läge kämpade det är man nog bäst i världen på.

Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
Ja såg också det igår på Aktuellt.

Reagerade också på att det var konstigt,

staten hjälpte sjukvården men sket i kommunerna,

inte konstigt det gick åt pipan på äldreboendena då ju.

Nä men nu får de väl ändå ge sig,

skulle smittspridningen varit mindre om personalen inte använt munskydd alls menar de?

Det fanns ju inga.

De fick inga i äldrevården för det Sverige lyckades få tag på gick till vården.

Hade de jobbat utan munskydd så hade de fått skit för det.

De borde skämmas de som vinklar det såhär!

"Nu säger myndigheterna att bluffmaskerna kan ha bidragit till smittspridning.
– Det är otroligt olyckligt att dåliga skydd köptes in, och framför allt att de användes, säger Socialstyrelsens krisberedskapschef Johanna Sandwall till SVT."

Falska munskydden kan ha spridit smittan
https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/falska-munskydden-kan-ha-spridit-smittan/
Citera
2020-07-03, 11:14
  #342702
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjelvefan
Helt rätt. Kina är hycklare och bryr sig inte ett jota. Men det ena utesluter väl inte det andra? Tycker ironin i artikeln stämmer rätt bra med Sveriges inställning, och ditt exempel är helt korrekt det med.

Det går säker att hitta sätt att ironisera över många andra länder, men nu råkade det handla om det selektiva ”förbud-Sverige” och inte om Kinas hyckleri och brister.
Normala förbud kommer från lagar som utvecklats och utvärderats över är och decennier. De har en helt annan demokratisk förankring än framhastade panikförbud för att vara som alla de andra länderna. En viss försiktighet med att införa drastiska förbud är nog klokt, särskilt som det avtar med den nivå av rekommendationer vi nu har.
Citera
2020-07-03, 11:14
  #342703
Medlem
"Självtestet måste hämtas ut och lämnas in av ett ombud, eftersom den som ska göra testet annars riskerar att sprida covid-19. Provsvaret kommer efter 1-3 dagar på 1177.se. Den som får ett positivt provsvar och som visar konstaterad covid-19, blir uppringd av Region Skånes smittspårningsenhet och får förhållningsregler. Tillsammans påbörjar man smittspårningen. Målet är att minimera smittspridningen i Skåne.

-Får man veta att man har covid-19 måste man enligt smittskyddslagen agera så att smittan inte sprids vidare. Man måste också informera sina närkontakter eftersom de också har varit utsatta, så att de i sin tur kan vara försiktiga i sin kontakt med andra. De som har varit i närkontakt med en person som har covid-19 ska vara extra uppmärksamma och testa sig så fort de får minsta symtom, säger biträdande smittskyddsläkare Eva Gustafsson."
http://www.mynewsdesk.com/se/region_skane/pressreleases/nu-kan-skaaningar-med-symtom-bestaella-sjaelvtest-foer-covid-19-3019695
Citera
2020-07-03, 11:15
  #342704
Medlem
Eurypteridas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Att komma ut i samhället, att se hur dom åtgärder som vidtagits i varierande grad fungerar, att se ett samhälle som i huvudsak fungerar vore nog en värdefull erfarenhet som dessa och alla andra borde ha.

Ja, vi har en dödlighet på ca 5-10 om dagen som redovisas som COVID-19 i början av juli. Att jämföra med en normal dödlighet på ca 225 per dag, den här tiden på året. Alla önskar naturligtvis att Covid-19-dödligheten vore lägre, men om man förespråkar en total "lockdown" av hela samhället och näringslivet så måste man ställa frågan:

– Hur många hade offrats på detta "lockdown-altare"?

Man måste också fråga sig om det är en hållbar strategi vid en pandemi, inte en epidemi.
Vad händer om hela världen stänger ner?
Men de som förespråkar lockdown tänker förstås inte längre än näsan räcker, i det värsta scenariot leder en avsiktlig samhällskollaps som global lockdown till kärnvapenkrig och vi alla dör. Svält och krig är ett scenario, kärnvapenkrig om stormakterna får inbördeskrig.
Citera
2020-07-03, 11:16
  #342705
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wakkawalla
Åter igen.
Om du endast kan hålla en tanke i huvudet så respekterar jag det.
Men kan man ha fler, ja då inser man att den globala nedstängningens ekonomiska effekter kommer ta död på fler människor ä Corona.
Huvudsakligen de människor som redan har det sämst.
Så värnar man nu liv i sig så är inte lockdown och försämrad ekonomi ett bra recept när man sammanställer antal döda globalt om några år.

Varför skulle ekonomin bli bättre av att man tvingas till långtgående restriktioner som att "max 50 personer får träffas"? 1-2 månaders semi-lockdown hade varit bättre för ekonomin på lång sikt. Övriga nordiska länder kan leva på som vanligt nu. Vi är knappt välkomna utomlands och turismen hit lär bli lidande.

Det värsta är dock vårdskulden. TVÅHUNDRATUSEN inställda operationer + slutkörd personal. Det kommer kosta liv om något.
__________________
Senast redigerad av Djimmie 2020-07-03 kl. 11:20.
Citera
2020-07-03, 11:17
  #342706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Exakt.

Jag kommer ihåg när Löfvén redan för månader redan talade om "tusentals döda"..

Verkar som att Löfven är den enda som haft rätt. En riktig spågubbe. Han slår alla fina matematiska modeller som levererat än den ena siffran än den andra. Nu är frågan: Hade han en plan? Det ser nästan ut som så.

I början på tråden då det blev klart att det var äldre som riskerade dö skämtades det om att det måste vara regeringar som beställt viruset för att bli av med pensionärerna. Det ultimata skulle vara om det även gick på arbetslösa. Nu ser det ut som om det inte var ett skämt. Gamla och de med låg självförsörjningsgrad har drabbats värst. Man får akta sig för att skämta om allvarliga ting. Kan bli verklighet fortare än man anar.
Citera
2020-07-03, 11:18
  #342707
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
...

– Hur många hade offrats på detta "lockdown-altare"?

Så du menar att inga har offrats på den teater som man har genomfört..?

Det har varit politik från dag 1: göra tvärtemot och sticka ut för att kunna slå världen med häpnad genom att ligga i framkant. Det med en förhoppning om att vi skulle kunna rivstarta vår ekonomi och som gamar kunna sko oss på andras förväntade misslyckande.
Tyvärr har man både skjutit sig själva i foten och sågat av den gren man satt på - i sig en bedrift ...
Citera
2020-07-03, 11:18
  #342708
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Att komma ut i samhället, att se hur dom åtgärder som vidtagits i varierande grad fungerar, att se ett samhälle som i huvudsak fungerar vore nog en värdefull erfarenhet som dessa och alla andra borde ha.

Ja, vi har en dödlighet på ca 5-10 om dagen som redovisas som COVID-19 i början av juli. Att jämföra med en normal dödlighet på ca 225 per dag, den här tiden på året. Alla önskar naturligtvis att Covid-19-dödligheten vore lägre, men om man förespråkar en total "lockdown" av hela samhället och näringslivet så måste man ställa frågan:

– Hur många hade offrats på detta "lockdown-altare"?


Du har fortfarande inte fattat att resten av Europa lämnat Sverige bakom sig för länge sen?

De bromsade hårt, tog kurvan, gasade och har redan farten uppe igen.

Sverige resonerade att en lagom medelfart dimensionerad för att klara kurvorna är ett bra sätt,

söndagsbilister!

Vi kommer snart bli varvade ekonomiskt av resten av Europa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in