2020-06-26, 08:17
  #336805
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kajusi
Jasså? De flesta seglade under radarn? Och det har du bevis på? Va?

Antagligen inte för Tegnell o co sa ju då att testning är onödigt.
Det fetade, ja, ungefär så.
Citera
2020-06-26, 08:17
  #336806
Medlem
Wajis avatar
Jag vet inte vad man ska säga längre. Alla länder bojkottar oss och säger att vi har gör fel och inte har kontroll.

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/whos-oro-for-sveriges-smitta/

Nu går WHO till attack och ger Sverige en varning tillsammans med länder som Armenien, Moldavien, Nordmakedonien, Azerbajdzjan, Kazakstan, Albanien, Bosnien-Hercegovina, Kirgizistan, Ukraina och Kosovo

Och så får massmördaren Tegnell utrymme igen och kommentera det med att

Citat:
Det är uppenbart att de tolkat datan fel, säger han.

Citat:
Det är ett totalt misstag. Vi har ett ökat antal fall eftersom vi testat mer i Sverige den senaste veckan. Men vi kan se på alla andra parametrar att fallen minskar. Intensivvården är på en väldigt låg nivå, till och med dödsfallen börjar gå ner sakta, även om det är alldeles för många som dör. Det här är tyvärr en total feltolkning av den svenska datan.

Men för helvete Tegnell. Även om vi testar mer människor så se vi att fler i sjuka i Covid-19 och hur sjutton kommer man undan det?

Kan ingen bara ta över Sverige och rädda folket? Vi är snart isolerade för fan
Citera
2020-06-26, 08:18
  #336807
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Det är orättvist mot de andra 10 länderna som WHO pekar ut, att gruppera dem tillsammans med Sverige. Inget land agerar ju så oansvarigt och katastrofalt som Sverige.

Att vi upptäcker många fall om vi testar mer, betyder ju bara att smittan är enormt spridd i Sverige. Andra länder i Europa har lyckats få bort smittan mer eller mindre, och upptäcker bara enstaka fall.

Angående feltolkning av data: Tegnell gjorde stort nummer igår av att vårt resande ökat mindre i sommar än övriga nordens. Ja Tegnell, det beror på att de KAN resa och har lyft sina restriktioner, för att Covid är över där. Idioten Tegnell....
Citera
2020-06-26, 08:20
  #336808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det mot dem vi jämförs. Så här resonerar Danmark. Kom ihåg att detta är mot en av de regionerna i Sverige som kommit lindrigast undan nämligen Skåne:

Nej. Om man säger att Sverige utför dubbelt så många tester nu mot för två veckor sedan så jämför man Sverige nu mot Sverige för två veckor sedan. Om grannländerna utför ett eller en miljon tester är helt irrelevant i frågan.
Citera
2020-06-26, 08:21
  #336809
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Vad har det med vad jag skrev att göra?

Antal tester i Albanien påverkar ej antal tester i Sverige. Varför tror du det?

Om Armenien har lika många, proportioneligt, som Sverige så hamnar Sverige och Armenien i samma grupp enligt WHO. Så det betyder att Armenien testar lika mycket som Sverige. För Sverige har så många fall för att vi testar så mycket. Danmark testar lika mycket eom Sverige (om inte mer) och har färre fall.
Citera
2020-06-26, 08:23
  #336810
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Nu har vi två läger: FHM mot världen. Då kanske du inte skulle ta ena sidans argument utan komma på lite egna. Som jag som har gått igenom vad som sägs på 1177.se. I min region är det helt omöjligt om du inte tillhör:
Personer som är sjuka och behöver vård.
Personal och boende inom vård och omsorg.
Personer verksamma inom annan samhällsviktig verksamhet.
Och så är det fortfarande i flera regioner.
Det här är inte FHM mot världen. Det är svensk statistik, där en enskild expert på WHO har feltolkat svensk data.
Citera
2020-06-26, 08:24
  #336811
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av berenpxx
Tegnell kommer säkert att få medalj av Kungen. Sedan kommer han nog att skriva en bok: "Hur jag på egen hand räddade landet från katastrof".

Han har redan signat för del 2 av boken:
How I Learned to Stop Worrying and Love Corona
Citera
2020-06-26, 08:25
  #336812
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Men för helvete Tegnell. Även om vi testar mer människor så se vi att fler i sjuka i Covid-19 och hur sjutton kommer man undan det?

Kan ingen bara ta över Sverige och rädda folket? Vi är snart isolerade för fan

Detta är min poäng. Sverige har MYCKET SMITTA I LANDET! Inte för att vi testar utan för att VI HAR DET.

Albanien har mycket smitta trots att de inte testar lika mycket, detta för att de har många smittade i landet.
Citera
2020-06-26, 08:27
  #336813
Medlem
urgts avatar
Det här verkar vara originalkällan för WHO-uttalandet.

Blir missvisande för Sverige att bara kolla på ökningen i antalet bekräftade fall eftersom vi även ökat testningen, jo. Inte för att det är positivt att vi börjat få upp testkapaciteten så här sent heller, men rätt ska vara rätt.~
__________________
Senast redigerad av urgt 2020-06-26 kl. 08:30.
Citera
2020-06-26, 08:27
  #336814
Medlem
berenpxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Det är intressant att Tegnell säger "vi har fler smittade pga vi testar mer". Han försöker ursäkta det högt antal smittade i samhället. Antingen måste han tro att alla andra länder har lika många smittade eller fler än Sverige som dessa länder inte har testat.

Faktum är att vi har fler smittade än andra länder. Inte pga fler tester utan att vi HAR fler smittade. Om vi har tio smittade i landet, 6 av dem är testade, betyder att vi fortfarande har 10 smittade. 10 testade smittade betyder att vi har 10 smittade, precis som vi har 10 smittade när vi testade 6.

Sverige har en stor smittspridning och det var Tegnells plan. Det är otroligt att han ger sig på WHO. Trump har gett sig på WHO oh fått skit så nu blir det roligt intressant att höra journalisterna. Men de är statens megafoner så Tegnell är safe.

Precis så är det.

89% av de som avlidit i covid-19 i Sverige är över 70 år. Motsvarande siffror för Norge, Danmark och Finland är nästan identiska, 87%, 88% respektive 87% (1)

Då är den enda förklaringen till våra skyhöga dödstal att vi har väsentligt högre samhällsspridning. Och har haft det under en längre tid. Att vi har börjat testa mer och ser fler fall bara bekräftar att så är fallet.

(1)
https://lakartidningen.se/aktuellt/nyheter/2020/06/skr-lika-stor-andel-aldre-som-dott-i-grannlanderna/
__________________
Senast redigerad av berenpxx 2020-06-26 kl. 08:35.
Citera
2020-06-26, 08:28
  #336815
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Wtf. Smittspridningen har inte ökat.

Vi hade ännu högre smittspridning i mars-april, men de flesta seglade under radarn.

Det finns en graf som visar tydligt att smittspridningen ha legat ganska konstant från mars till idag.
Det var visserligen så att det var lite mer under april, men allt som allt är spridningen runt 15% av alla testade.
Kort sagt: spridningen har inte ökat men det har inte heller avtagit.
Citera
2020-06-26, 08:28
  #336816
Medlem
gloffgloffs avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset?pinnedEntry=347179
"Världshälsoorganisationen (WHO) pekar ut Sverige som ett av elva länder som särskilt riskland.

Det är helt fel anser statsepidemiolog Anders Tegnell när han intervjuas i P1 Morgon"



Minns när WHO klassificerade Sverige

som ett av länderna med samhällssmitta,

det ansåg Tegnell felaktigt.


Allt som Tegnell inte säger själv anser Tegnell felaktigt,

WHO varnar att man smittar innan symptom -de hade fel sa Tegnell

WHO sa man skulle satsa på testning -behövs inte i Sverige sa Tegnell

De 22 forskarna som sa att vi skulle få Italiens dödstal -de hade fel sa Tegnell

WHO rekommenderar munskydd till befolkningen -behövs inte i Sverige säger Tegnell



Dax för Löfven att maila WHOs ordförande igen och berätta hur bra Sverige sköter pandemin?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in