Jag vet inte vad man ska säga längre. Alla länder bojkottar oss och säger att vi har gör fel och inte har kontroll.
https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/whos-oro-for-sveriges-smitta/
Nu går WHO till attack och ger Sverige en varning tillsammans med länder som Armenien, Moldavien, Nordmakedonien, Azerbajdzjan, Kazakstan, Albanien, Bosnien-Hercegovina, Kirgizistan, Ukraina och Kosovo
Och så får massmördaren Tegnell utrymme igen och kommentera det med att
Citat:
Det är uppenbart att de tolkat datan fel, säger han.
Citat:
Det är ett totalt misstag. Vi har ett ökat antal fall eftersom vi testat mer i Sverige den senaste veckan. Men vi kan se på alla andra parametrar att fallen minskar. Intensivvården är på en väldigt låg nivå, till och med dödsfallen börjar gå ner sakta, även om det är alldeles för många som dör. Det här är tyvärr en total feltolkning av den svenska datan.
Men för helvete Tegnell. Även om vi testar mer människor så se vi att fler i sjuka i Covid-19 och hur sjutton kommer man undan det?
Kan ingen bara ta över Sverige och rädda folket? Vi är snart isolerade för fan