2020-06-25, 13:58
  #336253
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av matrix-191
Klart att man kan "kräva" att polisen är på plats när de har begärt och fått tillstånd att demonstra!

Varför det? De absolut flesta demonstrationerna i det här landet fortlöper helt utan polisiär närvaro. De är ofta riktigt tråkiga tillställningar där några talare snackar inför några som råkar gå förbi.

Snuten har viktigare saker för sig. Att lösa brott tex.
Citera
2020-06-25, 13:59
  #336254
Medlem
Smittslungan Ischgl: 42% har antikroppar. De borde bli studieobjekt. För det första skulle det vara intressant om de larmade om någon ny blev smittad där, eller om någon som haft antikroppar blir sjuk på nytt.


Ischgl: 42,4 Prozent haben Antikörper

Im Zuge der Ischgl-Studie sind Ende April in Ischgl (Bezirk Landeck) knapp 1.500 Bewohnerinnen und Bewohner auf CoV und SARS-CoV-2-Antikörper getestet worden. Bei 42,4 Prozent der Studienteilnehmer konnten Antikörper nachgewiesen werden.
Online seit heute, 11.08 Uhr


https://tirol.orf.at/stories/3054826/
Citera
2020-06-25, 14:00
  #336255
Medlem
Beaver14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Det är äldreomsorgsindustrin som har ihjäl de äldre.



Den mest slående skillnaden länderna emellan avseende äldreomsorgen, säger han, är antalet vårdplatser per capita, det vill säga hur stor andel av befolkningen som befinner sig inom äldreomsorgen. När Grekland har 156 sådana platser per miljon invånare, är Spaniens antal 45 gånger fler: 7.419 stycken.

– Så är det även för andra länder inom Europa. Om antalet platser per capita är litet, är antalet dödsfall också litet. Den troligaste förklaringen är att äldre människor i dessa länder har stannat hemma där de skyddats av samma lilla antal familjemedlemmar, i stället för att ha vårdats av dussintals olika vårdanställda som roterar varje dag, säger Neil Gandal.


https://www.dn.se/nyheter/sverige/ny-forklaring-till-doden-pa-aldreboenden/

Tvärtom vad man, inkl jag, trodde i februari. Våra äldre skulle vara skyddade eftersom de INTE bodde hemma med sina barn utan "isolerat" på äldreboendet. Jag och många andra kunde nog inte tänka hur många människor som rör sig in och ut på ett äldreboende.
Citera
2020-06-25, 14:01
  #336256
Medlem
Otroligs avatar
Avlidna: 21
Nya fall: 1566

Fördelning av de nya rapporterna: https://covidstatistik.se.

Fem senaste torsdagssiffror: 12, 19, 20, 46, 40.
Citera
2020-06-25, 14:01
  #336257
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjallepetter
Inte ens pesthärden Storbritannien öppnar gränserna för oss

Världen spelar i den sämsta divisionen, Europa ligger sist och Sverige är sämst i laget.

Inser ni hur dåliga vi är?


Ja sen 1/2 när Tegnell viftade bort asymptomatisk smittspridning som vore det en fluga,

då insåg jag att det här kommer inte att gå bra med en sådan statsepidemiolog

här är artikeln om UK

"Sweden is also unlikely to be on the list because the infection rate there is higher than in the UK."

Many European countries set to be exempt from quarantine
https://www.bbc.com/news/business-53177282
Citera
2020-06-25, 14:02
  #336258
Medlem
Mer än förra torsdagen
+21 döda, avgå Tegnell!

Sverige
+21 döda
+14 iva
+1566 fall
Citera
2020-06-25, 14:02
  #336259
Medlem
Robocraps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Varför det? De absolut flesta demonstrationerna i det här landet fortlöper helt utan polisiär närvaro. De är ofta riktigt tråkiga tillställningar där några talare snackar inför några som råkar gå förbi.

Snuten har viktigare saker för sig. Att lösa brott tex.

När det är en pandemi och polisen själva misstänker att det blir fler än tillåtet så är det väl kanske inte så mycket begärt att man är där på plats?

Man kan ju ta resurser från trafikpoliserna som skjuter laser på trefiliga motorvägar om de behöver resurser..
Citera
2020-06-25, 14:03
  #336260
Medlem
Norge
+0 döda
+11 fall

Danmark
+0 döda
+21 fall

Finland
+0 döda
+5 fall
__________________
Senast redigerad av TonyDR 2020-06-25 kl. 14:06.
Citera
2020-06-25, 14:07
  #336261
Bannlyst
Att färre dör är väl bara tecken på att äldre med riskfaktorer börjar dö ut?
Över 5200 döda är inte kattskit 😷😷😷😷😷😷
Citera
2020-06-25, 14:07
  #336262
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDR
Mer än förra torsdagen
+21 döda, avgå Tegnell!

Sverige
+21 döda
+14 iva
+1566 fall

Men det finns väl några goda nyheter? Han lyckas alltid att peta in någon positivt som media kan skriva om.

Sa han nyss "sveriges strategi är hållbar"?

Nu ändrar han sig... munskydd och visir... fyra månader in på pandemin. Otroligt.
Citera
2020-06-25, 14:10
  #336263
Medlem
Politice-Rectams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Det jag syftar på är partikelstorleken och jag tror det var PM10. De orsakar skador i lungorna som ”breder väg” åt viruset.

Okej, det här var helt nytt dog mig, tack.
Citera
2020-06-25, 14:11
  #336264
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Men det finns väl några goda nyheter? Han lyckas alltid att peta in någon positivt som media kan skriva om.

Sa han nyss "sveriges strategi är hållbar"?

Nu ändrar han sig... munskydd och visir... fyra månader in på pandemin. Otroligt.

Va? Vad sa han om munskydd? Han har ju kört stenhårt med att munskydd är dåliga, farligare att ha än att inte ha, större risk att man gör fel än att man gör rätt, svårt att lära sig, WHO har fel, man blir invaggad i falsk säkerhet. Har han ändrat sig om allt detta nu?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in