Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Det är helt korrekt att flocken i den här tråden är de som är kritiska mot allt det Sverige gjort eller inte gjort samtidigt som de anser att C19 är extremt dödligt. Det är väl ungefär 80-20 med flockens andel först.
Det komiska är ju nu mest det faktum att Tegnell som kritiserades för att agera saktfärdigt och underskatta viruset nu tror på en hård andra våg. På andra sidan tror Olsen, som var mer inne på faran i början, inte på en andra våg. I detta fall är jag beredd att ställa mig på Olsens sida. Innebär det att Tegnell är alarmist?
Citat:
Ursprungligen postat av
Snuttis73
Det här ska vi komma ihåg när finnarna åker på nån skit i framtiden som vi sluppit undan. Ryssinvasion eller nån sjukdom. Glöm vår hjälp. Idioter.
Så Sverige ska få åka snålskjuts? Suck. Hoppas att Finland, men inte bara Finland utan hela världen, ser till att SVerige inte får nån hjälp. Har de tyckt de var bäst i världen? Var de bäst på att räkna? Var de bäst med strategin? Nåväl, de får klara sig själva.