Citat:
Ursprungligen postat av
ganglere2
Ja, den svenska strategin blir dyrare. Kostsam både i människoliv och pengar. Vilket vi "alarmister" sade tidigt.
Helt rätt där. Sverige har två stora problem just nu tack våran ställning. Länder är fientliga emot Svenskar då man anser att vi är virusspridare.
Det påverkar relationer med andra länder och det är svårare att exportera. Det gör det också svårt för ca 30000-40000 svenska säljare som åker världen över och träffar folk och säljer in saker.
Sedan har vi andra konsekvenser som den inhemska marknaden när företag har svårt att få tag i komponenter osv.
Sveriges ekonomi har varit bra och vi ha en bra kassa. Men om vi får som de ser ut en av de högsta arbetslösheten i Europa så kommer ekonomin snabbt gå utför

Men det förstår inte många vilka utmaningar vi kommer stå för framåt