Citat:
Ursprungligen postat av
klickklackbang
Har en fd vän som sitter på rättspsyk på obestämd tid (livstid). Om folk bara visste hur mycket oövervakade permissioner dom får där! Hade ingen aning förut att den som sätter sig bredvid mig på bussen tex kan bo på rättspsyk. Så definitivt hellre fängelsestraff!!
Det där är nog sanning med lite modifikation.
På rättpsyk ( region-klinikerna) finns olika typer av avdelningar och självklart personer som dömts till olika typer av brott.
Det görs riskbedömningar och långt i från alla vandrar runt på stan utan personal.
Vi personal är med på de flesta besök både inne på och utanför kliniken.
Miljön är ganska lik fängelse, dock är den klinik jag jobbar av högsta säkerhetsklass.
Vården är precis som patienterna mycket individuell.
Det finns de som aldrig kommer komma ut, och de ska aldrig ut igen, pga av alleles för sjuka och behandlingsalternativen inte ger effekt.
Wilmas mördare verkar sjuk på så vis att han är personlighetstörd och då inte aktuellt med fängelseförbud.
Jag hoppas att livstidsdomen står sig.
Om det mot förmodan skulle visa på "ytterligare störning" lär han hamna på rättspsyk och hållas där under mycket lång tid.
En annan sak, de som får LRV har oftast varit under psykos vid tillfället för brottet.
De medicineras mot sina psykossymptom (det som gjort att "de tappat det ") och därav bedöms de inte farliga för att släppas ut.
Det är sant att de är massor av obevakade promenader /permissioner och frigångar varje dag, men hur ofta begår dessa något våldsbrott brott under dem? Typ inga. så neä, orolig behöver en nog inte vara.
Jag är mer rädd för de som inte är dömda än och går ute i samhället som "tickande bomber "de jag vårdar på jobbet, de står under både medicinering och 24h bevakning.