Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Prepper, OM man blir illa behandlad, avseende orättvis fördelning av arbete, otrohet, förtryck eller våld ex.
Så är inte lösningen att man ska "gilla" mer.
Lösningen är att kommuinicera orättvisan, och hjälper inte detta, så får man lämna personen i fråga innan man själv eller sina barn får förstörd självkänsla.
Och nu har vi en sits, bevisad via data och siffror världen över att män behandlar kvinnor och sina barn sämre än det omvända.
Det är alltså män som grupp som måste lära sig att "gilla" kivnnor och barn mer, och INTE tvärtom.
feminism är "kommunikation" på gruppnivå.
Lär' dig lyssna eller bli lämnad.
Jo men man får skilja mellan propaganda och individuella relationer. Kvinnor behöver inte gilla män som behandlar dem illa.
Vad som är dåligt är att propagandan i media (feministerna) styrs av personer som vill ha ner gillandet mellan män och kvinnor.
Feminismen är en ideologi som ger män skulden i alla läger och de styr propagandan. Män , en del håller på att bli lite knäppa eftersom de tar på sig skuld,håller på att knäböja inför svarta och dylikt. Eller så beslutar de att alla som varit och stulit i demonstrationer ska få ansvarsfrihet och mycket andra idiotier.
Propagandan har fått en massa män att känna skuld även fast de är oskyldiga. USA uppvisar för ögonblicket en stor galenskap och det beror mycket på att feministisk retorik har slagit rot i många personers medvetande.
Svarta kvinnor förstår ibland detta , att det största hotet de ställs inför är deras egna män ,eftersom det är så lite gillande mellan svarta män och kvinnor. Hotet är: ,ibland polisen , men för det mesta är det någon man i omgivningen.
https://samtiden.nu/2020/06/vita-drabbas-betydligt-mer-av-svart-vald-an-tvartom/
Det är ett stort hot mot kvinnor att sänka gillandet mellan män och kvinnor. Feminismen är kontraproduktiv när de agerar som de gör ,det ligger i kvinnors intresse att inte öka ogillandet.
Du har en kommunistisk själ och kommer troligtvis inte förstå detta , men det som är bra med dig är att du vill utbyta åsikter eftersom det är den bästa vägen att ändra sig.