Är det någon som vet om polisen har undesrökt försäljningen av ammunitionen som användes? Vet man vilka som sålde och vem som köpte de 108 askarna av Winchester-Western kaliber .357 Metal Piercing ammunitionen som användes? Var i landet såldes den ammunitionen?
Den såldes tydligen bland annat av den skytteklubb som CA var medlem i (var det Akademiska pistolklubben?) och han ska enligt föreningen ha köpt fem askar av den ammunitionen, men ljög om det när polisen frågade om han hade ägt den typen av smmunition.
Finns det någon annan bland de misstänkta där man vet att de har ägt de vapen och ammunition som användes vid mordet?
Enligt vad Dahlsten skriver om just den vittneskonfrontationen i sin bok Nirvana kan vänta, är LP helt förtvivlad efteråt. Hon tycker det blev fel och att hennes kommentar om att man kan se vem som är alkoholist kan vändas mot henne. Hon är själv övertygad om att hon gjort rätt men hon vet ju inte om hon manipulerats av åklagaren. Min tolkning är att hon utnyttjades skamlöst av de som ville avsluta utredningen till varje pris.
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Det har du nog rätt i, men frågan gällde ju om hon själv var medveten om att hon pekade ut en oskyldig. Hur det ligger till med det kan vi inte med tvärsäkerhet veta.
Om nu SE hade gjort det, så tycker jag att det låter som att han skulle berätta det för nån - innan han tar livet av sig - enligt hur han beskrivs av anhöriga.
SE har dock efter att ha blivit delvis ignorerad och avfärdad som en för utredningen ointressant person öppet hånat polisen för att inte kunna lägga pussel. Snarare fann han nog en stor skadeglädje och en sorts upprättelse i att mordet aldrig klarades upp.
Vad jag förstod av KP berättelse så hade SE mycket gott om tid att hinna med tåget, även att missa ett eller flera tåg om de gick var tionde minut.
Hur lång tid att gå från Skandiahuset till aktuell järnvägsstation?
Ja, så sa han. Men ca 4 minuter till Hötorget för en kort tur till T-centraken där byte sen sker. Vi måste tänka in oss i 1986 och T-bane tågen som gick då och tidtabellerna som gällde då.
Var ju någon tidigare som efterlyste en tidtabell över nattbussarna 1985/86. Tydligen skulle det gått någon till Täby eller i närheten från Odenplan. Spekulationen är då att SE går norrut mot Odenplan och passerar paret Palme, vänder och går efter dom till Tunnelgatan.
Citat:
Ursprungligen postat av SigersonHolmes
Ja, så sa han. Men ca 4 minuter till Hötorget för en kort tur till T-centraken där byte sen sker. Vi måste tänka in oss i 1986 och T-bane tågen som gick då och tidtabellerna som gällde då.
Som jag skrev tidigare så gillade jag verkligen Filter-artikeln och boken om SE.
Palmegruppen och åklagaren verkar ju också vara helsåld på boken och då förvånar det mig att man på två år, med de resurser man har, inte har kommit en millimeter längre än vad boken gjorde.
Som läsare av boken undrar jag:
*Grävde man i om Stay-behind fortfarande var aktiva i Skandiahuset? Vilka som tillhörde gruppen i så fall? Och hade SE något samröre med Stay-behind, eller var bekant med någon av medlemmarna?
*Vad vet Säpo om Stay-behind i Skandiahuset?
*Hade Stay-behind utrustning i Skandiahuset, vapen, walkie talkies, skjutbana?
*Har någon någonsin sett vapen eller walkie talkies i Skandiahuset?
*Har någon i SE:s bekantskapskrets sett honom hantera/prata om vapen. Hur när vart i så fall?
*Har någon sett SE hantera/prata om Walkie talkies?
*Vet någon vad SE brukade ha i sin handledsväska?
*Kommer SE:s fru ihåg om SE kastade/tvättade/bytte ut kläder efter mordet?
*SE:s granne ska ha haft hundratals vapen varav flera hade rätt kaliber, varför testades bara ett av dem?
*Fanns det inga brev, ingen e-post, adressböcker kvar efter SE med intressanta uppgifter?
*Har man kunnat bevisa om SE hade något samröre med tidningen Contra, text gjorde bilder till dem?
*Har någon någonsin sett tidningen Contra hemma hos SE, hos Täby-moderaterna han tillhörde, eller hos hans vapensamlande granne?
*Grävde man djupare hos Täby-moderaterna SE tillhörde? Hade någon av de andra någon koppling till Stay-behind eller Skandiahuset?
*Hur blev SE bekant med reklammannen i samma kvarter som Skandia som SE hyrde Idre-stugan av? Var han också höger? Tillhörde han Stay-behind?
*Hade SE nämnt om han tidigare sett Palme på Sveavägen? Eller hört att kollegor gjort det?
Socialdemokraterna har ju sitt hus på Sveavägen 68. Och har Palme tidigare gått på biografen Grand, eller andra ställen i närheten?
__________________
Senast redigerad av Stilig-slips 2020-06-12 kl. 19:34.
Hans namne KP tog ett praktiskt revisionistiskt grepp och vände helt enkelt på steken igår:
”SE växlar några ord med SE och går sedan och stämplar ut”.
Han gjorde det både i tal och skrift så det inte skulle bli några missförstånd.
Här talar vi alltså om en presentation man har jobbat med hela våren. Misstag eller lögn, välj själv.
Osäker på den. Vilket är tragiskt oavsett, för det är en av de ”exakta” tidsangivelser vi har. Löser man HOs vittnesmål så redovisar han för deras samtal. Varför han jobbat över. Vart han ska resa. Varför han har bråttom. Där skulle jag vilja se en rekonstruktion.