Citat:
Ursprungligen postat av
KingJeremy
Det handlar ju inte om att någon ska behöva bevisa att SE inte är GM, det finns fler MGM i denna enorma utredning som har indicier mot sig som skulle räcka för en häktning i Sverige. Så varför väljer PU att välja SE som syndabock?
Enligt de nya uppgifter som boboslacke presenterat i morse om att Hans Melander skulle ha påverkat vittnen under förhör och pressat dem i en riktning där man har för avsikt att få vittnet att förstå att SE är skyldig till mordet är inget annat än fasansfullt. Etter värre blir det också med vetskapen om hur länge Melander varit med i PU och att allt återigen sammanfaller med en teori som är torgförd i media under två års tid där dessutom vår gamla public service kanal SVT varit med som pådrivare till denna teori genom att låta Thomas Pettersson marknadsföra sin bok på bästa sändningstid i Veckans Brott.
När tre års arbete till sist skall presenteras på en presskonferens inför halva landet håller Petersson en powerpoint presentation som jag själv skulle kunnat slänga ihop på 20 min om någon gett mig i uppgift att sammanfatta vad som skulle kunna TYDA på att SE är GM. Detta efter att de dessutom gått ut stenhårt själva och utlovat en lösning på mordet!
Det finns dock en STOR uppsida med att de gjort allt detta. Teorin om SE är körd i botten och trots påtryckningar från media så kommer detta leda till att det blir fokus på helt rätt saker i detta ärende. Jag talar naturligtvis om exakt samma saker som boboslacke redan redogjort för, att de spaningsuppslag som Dag Andersson ville ha extra resurser för att utreda innan sin avgång och som helt uppenbart lämnats därhän av nuvarande PU måste utredas!
Lampers var svart i ögonen under gårdagens specialavsnitt, Kvartoft såg hämndlysten ut i blicken på länk, LGWP milt sagt förbannad tillsammans med Aro i 4:an och sist men inte minst en uppgiven och hånfull Gunnar Wall. Det är sällan eller aldrig dessa maktfaktorer inom svensk brottsjournalistik är så eniga. Jag föreslår precis som boboslacke att vi alla hör av oss till så många medier som möjligt och kräver att de går till djupet med detta, ju fler vi är desto bättre!
Utmärkt inlägg.
Det på det stora hela grundlösa angreppet på Stig Engström igår var och förblir en skandal inför öppen ridå.
Det var skamligt av åklagare Krister Petersson,och jag hade gladeligen anmält honom för förtal av avliden..detta fega påhopp på en man som inte kan försvara sig finner jag fullkomligt oacceptabelt.
Det var tidernas lågvattenmärke i tidernas lågvattenmärkesutredning.KP och HM borde omgående be om ursäkt för sina vettlösa övergrepp.Två lallande idioter utan skam i kroppen.
Öh,Öh..eftersom Engström var mördaren så måste han ha haft ett vapen?..?
Hur efterbliven får en åklagare vara?
Det är helt oacceptabelt!