2020-06-11, 11:42
  #139741
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Xeitum
Jag viftar inte bort det. Jag ifrågasätter om det är helt säkerställt, bl.a då pga av att SE själv inte uppger detta.

Det där med ett par minuter har ju diskuterats fram o åter o iaf enl mig kan det mkt väl vara ett schablonmässigt uttryck för typ ett tag, en stund, nån minut lr liknande. Tidsåtgången borde vara tämligen svävande.

Synpunkterna ska enbart tolkas som att jag än så länge inte är helt övertygad om att SE pga tidsbrist helt kan uteslutas som GM. Alltså mkt osannolik men kan inte medl 100% säkerhet avskrivas.
Varför skulle SE säga att han talade med vakten? Han vill ju placera sig vid brottsplatsen nån meter från mordet, då fallerar ju det om han skulle erkänna att han talade med vakten.

I en utredning måste man utgå ifrån känd fakta. Det finns för mycket som talar emot att SE skulle befinna sig på trottoaren när skotten föll. Dels att stämpelklockan befann sig innan receptionen, dels att HO säger att han talat med SE i några minuter.
Citera
2020-06-11, 11:42
  #139742
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Det är klart löpningen blir lite annorlunda om man är full men inte så mycket annorlunda. Han såg ut som en vältränad sprinter och skulle knappast ändra stilen så mycket bara för lite alkohol.

Man kan förstås alltid spekulera kring att en person försöker ändra sin stil medvetet för att inte stämma in på vittnens beskrivning.

Skillnaden var att det var is, snö och mörkt på mordkvällen.
När SE sprang i SVT’s reportage så var det dagsljus, is och snöfritt.
Citera
2020-06-11, 11:42
  #139743
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Borde inte kulorna ha flugit längre då? I början påstod man att ljuddämpare hade använts. Då måste kulhastigheten ha varit mycket lägre, annars smäller det ändå. Av ljudbangen.
Finns inget som tyder på ljuddämpare IMO. Åtminstone IM ser ljusblixtar. Meningslöst med revolver oavsett.
Citera
2020-06-11, 11:44
  #139744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Ja informationen är att det är lögn att man avfört WT och knarkspan och att nuvarande Palmegrupp grovt manipulerat utredningen. Menar du att det inte skulle räcka?
Nej, det menar jag inte.
Citera
2020-06-11, 11:46
  #139745
Medlem
H24s avatar
Foliesombreron på:

Borgnäs källa om Sydafrika och Lingärdes PM är rätt spår. Det vill säga ett attentat förberett av Apartheidregimen men utfört i samarbete med lokala poliser. Den gärningsman man tänkte presentera var den som avsågs om inte Palme hade börjat gå på märkliga sätt vilket gjorde att en annan tvingades rycka in.

Här blir det dock klurigare. Polisspåret är svårt, dels i sig själv av uppenbara skäl men dels på grund av kopplingen till Stay Behind. Det förklarar också hemlighetsmakeriet kring Sydafrika som i sig borde vara okontroversiellt. Alla är emot Apartheid men det är kontaminerat med svenska poliser.

SÄPO hänvisar till främmande makt och ger direktiv åt Palmegruppen att redovisa det hetaste okänsliga spåret. Christer Andersson ansågs för tråkig så det fick bli Engström tillslut. Engström har i alla fall lite mystik kring sig med Skandiahuset, men är i slutändan en Christer Pettersson för en modern tid. Man pekar till och med ut hans alkoholmissbruk.

Tråkigt jobb för Peterson. Att sitta i TV och själv höra hur det inte riktigt håller.
Citera
2020-06-11, 11:46
  #139746
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
I så fall har vi ett solklart fall av förtal av avliden. När väcks åtal?

På grund av att det är ett så speciellt fall kommer man aldrig att döma det fast det är ett felaktigt utpekande. Lyssna på Bodstöm!
Citera
2020-06-11, 11:47
  #139747
Medlem
Amerikanska agenterna ”from behind” vem var de?
Var Palme påväg till ett statsbesök i Moskva då 86?
Jag tror han var påväg att svika ett löfte o ansluta sig till öst. Besöket måste hindras. Man fruktade ett kommuniskt Sverige. Muren föll sen
Citera
2020-06-11, 11:47
  #139748
Medlem
H24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Finns inget som tyder på ljuddämpare IMO. Åtminstone IM ser ljusblixtar. Meningslöst med revolver oavsett.

Folk spekulerar ofta i ljuddämpare vid dylika attentatet. Vapen låter helt enkelt annorlunda än vad folk tror.
Citera
2020-06-11, 11:50
  #139749
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
I så fall har vi ett solklart fall av förtal av avliden. När väcks åtal?
https://omni.se/petersson-det-ar-tveklost-fraga-om-fortal-av-avliden/a/Joj63j

''Utpekandet av ”Skandiamannen” Stig Engström som Olof Palmes mördare är tveklöst fråga om förtal av avliden – rent objektivt. Det säger åklagaren Krister Petersson själv till TT.

Men han menar att det finns andra delar av lagstiftningen som är relevanta i det här fallet''.
Citera
2020-06-11, 11:52
  #139750
Medlem
H24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stillking
Det hade varit bättre att spela upp Den osannolika mördaren som ljudbok på presskonferensen igår. Hur kunde KP låta så övertygande kring bevisen tidigare? Han såg nästan ynklig ut igår.

Antingen trodde han på en teknisk bevisning som sen föll igenom totalt, eller så pratade han om ett annat spår.
Citera
2020-06-11, 11:53
  #139751
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Achtung Panzer
Finns källa på denna uppgift?
Vi hade en tråddeltagare för några veckor sedan som hade jobbat i Skandiahuset hela 80-talet om jag minns rätt. Han hade aldrig hört talas om SB i någon form.
Citera
2020-06-11, 11:53
  #139752
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Borde inte kulorna ha flugit längre då? I början påstod man att ljuddämpare hade använts. Då måste kulhastigheten ha varit mycket lägre, annars smäller det ändå. Av ljudbangen.

Sorry. Kultypen börjar omedelbart tumla efter träff med mjukt föremål och tappar sin kraft snabbt. Kolla t ex Mythbusters. Skadorna på kulorna visar att Lisbetkulan tumlat kraftigt och träffat hårt föremål sidledes.

Det finns mycket att säga om ljudtrycket men det är helt trovärdigt då det hördes två kvarter bort så att folk reagerade. Upplevelsen är dock subjektiv och beroende på bakgrundsbrus och ackustiken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in