2020-06-06, 16:05
  #320233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hanna-Wigh
Det finns ju alltid dödsintyg för att finna orsaken till en individs död

Alternativkälla, Socialstyrelsen:
Antalet avlidna fram till den 1 juni 2020: 4 290

Siffrorna visar inte det slutgiltiga antalet avlidna utan uppdateras i takt med att fler dödsintyg kommer in. Läkarna skickar intygen inom tre veckor och det slutgiltiga antalet kommer att förändras allt eftersom det inkommer fler dödsorsaksintyg.
https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/statistik/statistik-om-covid-19/statistik-over-antal-avlidna-i-covid-19/

Ja men det dödstal som rapporteras definieras på sätt jag nämnde, covid diagnos inom 30dagar från dödsdatumet = corona dödsfall.

spelar ingen roll om det avlider i cancer eller dör i trafikolycka...
Citera
2020-06-06, 16:08
  #320234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Om man fått den diagnosen. Har du inte hängt med?

Sverige har brustit totalt när det gäller provtagning även av sjuka som inte lagts in på sjukhus. Har du dött någon annanstans så är det stor risk att du inte blir registrerad som COVID19-fall enl. de lagar och förordningar som finns. Det görs inga obduktioner i det här läget heller enl. säkra uppgifter.

Så antalet döda i COVID19 är med stor sannolikhet underskattat. De är de flesta överens om.

Och är man inte död i COVID19 om man har dött av hjärtattack orsakat av det indirekta sjukdomsförloppet cytokinstorm?

överdödligheten kommer visa det slutgiltiga dödstalet. FHMs siffror på det dagliga presskonferenserna är överskattningar men det ger ett sätt att följa trenden.
Citera
2020-06-06, 16:08
  #320235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Majamedm
Man utgår som princip alltid ifrån frivillighet oavsett om det finns stöd i smittskyddslagen eller ej. Smittskyddslagen ger som du säger möjlighet till tvingande åtgärder. Man ansåg väl inte det vara aktuellt då?
En felbedömning som hittills orsakat ca 4.000 dödsfall.

Vi borde ju, på ett ungefär, om man justerar för folkmängd och befolkningstäthet (och liknande geografiska och demografiska förutsättningar) ha landat på ungefär samma antal döda som Danmark, i absoluta tal, ifall epidemin hade skötts på ett kompetent sätt.

Jag tycker, allvarligt talat, utan att mena det som ett personangrepp, att man spelar dum om man låtsas att man inte förstår det, eller är dum om man på allvar inte förstår det. Du behöver inte ta det personligt - du är förmodligen både intelligent och kompetent i övrigt, men har kanske halkat lite snett i just den här frågan.

Citat:
Ursprungligen postat av Majamedm
Jag tycker inte det är så svårt att förstå utifrån gruppen som förväntades bära på smittan och att man trodde sig ha kontroll över smittvägen.
Att "förvänta sig" och "tro" saker som sedan visar sig helt felaktiga, det är på ren svenska inkompetens. Kan inte företrädare för ansvariga myndigheter sköta en sådan här allvarlig fråga bättre än någon man slumpmässigt plockat in från gatan så skall de ha sparken och ersättas med någon som kan sitt jobb.
Citera
2020-06-06, 16:09
  #320236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Ja och man borde definitivt inte ge grönt ljus för protester där det samlas 1000+, så jävla hjärndött...

Samtidigt som man förbjuder baler och studenter?! Är inte detta viktigare för alla dessa ungdomar då? Protestera kan man göra online och efter pandemin.

De spelar definitivt ett högt spel med våra liv.

Om man ber folk att göra saker som de inte gör drar man uppmärksamhet till att man är maktlös. Att försöka förbjuda små demonstrationer och semesterresor skulle vara att öppet deklarera att inga regler gäller. Jag känner ingen som inte tänkte resa efter eget tycke och smak i sommar. Det finns enstaka undantag som slaviskt följer myndigheternas förslag men det är onödigt och kontraproduktivt att låta dem lida ensamma. Genom att officiellt tillåta fria resor minskar staten andelen människor som vänjer sig vid att strunta i vad myndigheterna säger.

Bilden som ska förmedlas att det går bra för Sverige. När Island har demonstrationer med 5000 deltagare utan problem och Danmark tillåter sportevenemang med 500 personer så kan inte Sverige klamra sig fast vid 50 gränsen. Att göra Sverige till det mest stängda landet i Norden, vilket inte kräver så mycket nu, skulle vara politiskt självmord. Regeringens jobb är att bli omvald. Folkhälsomyndighetens jobb är att hjälpa regeringen bli omvald. Om de har lyckats kan vi säga 2022.
Citera
2020-06-06, 16:09
  #320237
Medlem
arbetets avatar
Nu har vår främste expert talat och domen är klar:

Oenighet kring ökad testning: ”Inte görbart”
/.../En av dem som varit skeptiska till sådana åtgärder är Agnes Wold, överläkare och professor i klinisk bakteriologi. Hon tycker att det är bra att testningen utökas, men tror inte att förslaget om omfattande kontakt- och smittspårning med tillhörande testning är realistiskt.

– I början av epidemin i Sverige gjorde man enorma insatser när man smittspårade 200 resenärer. I dag handlar det om kanske 1 000 nysmittade per dag, och då är testningen fortfarande begränsad. Jag tror inte att det är görbart i dag, säger hon.

Lars Calmfors anser att en del av de hundratusentals personer som i dag är korttidspermitterade skulle kunna hjälpa till vid spårningen. Men Agnes Wold säger att smittspårning är komplicerat och kräver gedigna kunskaper.

– Man slutade ju smittspåra när vi fick samhällsspridning, för det ansågs inte meningsfullt längre. I länder som Norge, Finland och Tyskland kan man smittspåra lokala utbrott. Men när tusentals personer varje dag blir smittade här förstår jag inte riktigt hur det skulle gå till, säger hon.

Agnes Wold tillägger att mycket tyder på att coronaviruset främst smittar personer i det egna hushållet. Att då lägga stora summor på att exempelvis kartlägga passagerarlistor som en del i smittspårningen är därför inte särskilt kostnadseffektivt, anser hon.
https://www.svd.se/experterna-oense-kring-utokad-testning
Citera
2020-06-06, 16:09
  #320238
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Ok. Vad lägger du då i begreppet lock-down?
Man stängde skolor, kyrkor och restauranger, förbjöd folksamlingar, påbjöd mask offentligt, karantän i hemmet av personer med symptom. Restriktioner för allmänna transporter etc.
Citera
2020-06-06, 16:09
  #320239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Tror inte folk glömmer hur regeringen har hanterat denna kris om 2 år.

Speciellt när man skött det så katastrofalt dåligt med massdöd som följd.
Nejdå, det kommer alltid finnas med i bagaget....de flesta kommer nog minnas.
Citera
2020-06-06, 16:10
  #320240
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av painkiler
överdödligheten kommer visa det slutgiltiga dödstalet. FHMs siffror på det dagliga presskonferenserna är överskattningar men det ger ett sätt att följa trenden.
Nej, det är det inte vilket de själva har påpekat.
Citera
2020-06-06, 16:11
  #320241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Det är redan betydligt fler under 70 år som dött i COVID jämfört med hur många som dör av flunsan vanlig influensasäsong.
Ja, naturligtvis. Delvis också därför att fler har smittats av COVID än av influensan.

Citat:
För gruppen under 40 år är det ungefär 5 personer som dör av influensa varje år. COVID har redan skördat 20 dödsfall bland personer under 40 år.
Ja, och delvis därför att fler har smittats av covid eftersom det inte föreligger någon vaccin eller tidigare immunitet i befolkningen.

Citat:
"Det är framförallt personer 65 år eller äldre som vårdats i sluten vård för influensa, se tabell 2. De allra flesta var 75 år eller äldre. Säsongen 2015−2016 var det dock ovanligt många i åldersgruppen 40−64 som lades in i sluten vård. Av alla som slutenvårdats med en influensadiagnos avled i genomsnitt sju procent. Den högsta andelen avlidna finns i gruppen 85 år och äldre. I åldern 0−39 år är andelen som avlidit mycket låg."
Föräldrar uppmanas att vaccinera sina yngsta barn mot influensan av barnavårdscentralerna runt om i landet. Barn är väldigt mottagliga för influensan då deras immunförsvar är omoget.
Citera
2020-06-06, 16:11
  #320242
Medlem
Snapcounts avatar
Och idioterna finns kvar :

Coronasmittet 18-åring truet med å drepe – McDonalds i Asker måtte stenge
En 18-åring som er smittet av coronaviruset, truet med å drepe på McDonalds-restauranten i Asker lørdag morgen. Restauranten ble umiddelbart stengt.


https://www.abcnyheter.no/nyheter/norge/2020/06/06/195682473/coronasmittet-18-aring-truet-med-a-drepe-mcdonalds-i-asker-matte-stenge
Citera
2020-06-06, 16:12
  #320243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Nej, det är det inte vilket de själva har påpekat.
Det diskuterades i samband med att nån 0-9 blev coviddödsfall på en presskonferans.
Citera
2020-06-06, 16:14
  #320244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pethuglin
Det fetade, har du källa till det?

Läste i en finsk artikel att två tredjedelar av alla dödsfall i Finland finns i äldreboenden, seniorboenden och liknande.

https://yle.fi/uutiset/3-11305367

Ja, dem räknas också med i Finland men inte så snabbt som på sjukvård:

https://svenska.yle.fi/artikel/2020/04/25/vardhem-i-fokus-igen-tio-doda-i-covid-19-och-kaotiskt-lage

Så vår statistik är jämnförbar med Sverige.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in