Citat:
Ursprungligen postat av
Amazing-Grace
Sveriges strategi har ju liksom varit uppbyggd kring att folk ska ta ansvar och följa specifika riktlinjer - och tydligen har det ju inte fungerat. Svenskarna har ej klarat det och då skyller man istället hela jävla pandemin på en enda person. Rubbat. Jag kan inte förstå det.
Man får tycka att myndigheter och regering agerar fel, tar fel beslut osv, men personfixeringen är så obehaglig.
Den som valt strategin är ansvarig. När man väljer strategi måste man väga in om folk kommer följa rekommendationer. Då kan man t ex fundera över om folk håller hastighetsgränser, som faktiskt är LAG och inte bara en rekommendation. Svaret är nej. Därför landar man direkt i att en strategi som bygger på rekommendationer inte kommer fungera.
Den som valt strategi har antingen inte gjort en korrekt analys eller låtit bli att göra någon analys alls. Den som valt den felaktiga strategin är alltså att lasta, inte människor som beter sig som människor kan förväntas bete sig.
I Spanien infördes utegångsförbud som militären såg till att det efterlevdes. Där gjorde man en korrekt utvärdering av hur folk skulle förhålla sig till rekommendationer.