2020-06-02, 00:07
  #1249
Medlem
JohnDillingers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fettbranamn
Har svårt att föreställa mig hur själva kraschen gått till.

Om bilen landade på högersidan, vilket den verkar ha gjort, borde väl den enda som klarade sig hyfsat (Julia) varit den som låg värst till? Dessutom borde väl dom i baksätet då legat bäst till? Får inte till logiken.
Och hur fan kan det gått till när en av pojkarna flög ut hela vägen till vattnet, så pass att man inte ens märkte av honom?

Har försökt spela upp olika scenarior i mitt huvud men har oerhört svårt att de någon logik i hur själva kraschen gick till.

Det enda som känns givet var att det skedde på grund av för hög hastighet vid en kurva. Precis allt talar för det och ser ingen anledning att spekulera i något annat.

Har du inte bältet på, då är det som att vara i en tvättmaskin. Gissar att det är någon av dem två i mitten som åkt ut. Fysikens lagar tar över.
Sen hur bilen har gått exakt kan vi bara spekulera tills utredningen är klar.

omnicalculator.com/physics/car-crash-force
Citera
2020-06-02, 00:07
  #1250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RecceDoc
Bäcken är inte en punkt fem meter bort. Du vet inte hur långt från bilen han återfanns eller ens hamnade. Det är dock ganska osannolikt att han var sååpass nära om han inte befann sig under ytan.

Kika på terrängen och tänk på att det var natt, fem personer återfanns vid en bil avsedd för fem personer.

Eller så är det som du och andra idioter tjafsar om, Polisen är ond och sket i den sjätte för att de ville. Ingen vill göra ett bra jobb.

Fan, det kanske fanns fler passagerare efter Gottröra-kraschen, de kanske ligger kvar i skogen där. Åk och leta imorgon du!

Poliserna var nog inte onda och ville säkert göra ett bra jobb. Men det känns ändå lite oproffisgt.
Citera
2020-06-02, 00:09
  #1251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pelleplum
En liten enkel sammanfattning som vi kan föra in i tråden så vi slipper spekulationer!

Max l*rsson *a
Emi* Idh * l
Milt*n westman *
Fel*x Persson *i
Är döda

Lovis* is*ksson öberg är den 19 åriga kvinnan som vårdas på umeåuniversitetssjukhus , hon är föraren som även använt sin pappas audi 2010
Det är ingen alkohol eller droger med i bilden, de hade varit på cruising i hassela och lovisa skulle vara snäll och skjutsa hem 2 st till stöde. Julia hellma*n satt på passagerar sätet och lyckas bli den som klarar sig bäst i dagsläget och vårdas på uppsala sjukhus.
Så nu behöver inte folk spekulera mera. Utan spekulationer!

Bilen var nog hennes, bara skriven på förälder för att få billigare försäkring.
Citera
2020-06-02, 00:10
  #1252
Medlem
Var förbi där ikväll. Kommer man från Hassela är det en skarp kurva de åkt av i, syns bromsspår/däckspår innan kurvan då man ser att bilen dragits ut mot högerkanten av vägen.
Ordentliga skador efter vägkanten och vägtrumman de slagit i först. Skador högt upp i en björk. Kurvan nyper till ganska ordentligt om man håller lite fart. Skulle själv inte vilja köra fort där.

Tragiskt.

Lite bilder.

kurvan

däckspår

vägtrumma, infart

en bit i bland träden

minnesljus



Var en del som promenerade dit med blommor invand då jag for därifrån. Några a-traktorer som stannade till.
__________________
Senast redigerad av Noname78 2020-06-02 kl. 00:22.
Citera
2020-06-02, 00:10
  #1253
Medlem
ManfredVRichthofens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SnokOtto
Antar att bilen har kört rätt in i dikeskanten där röret går till bäcken. Tagit en tur i luften och smällt in i massa träd, kan vara så att ett träd träffat baksätet från sidan sett och därför överlevde den främre passageraren. Killen som hittades i vattnet har förmodligen flugit ut genom fönstret vid första kontakten.

Den främsta orsaken till att de som satt fram överlevde och att de som satt bak inte gjorde det stavas "BILBÄLTE" jäkligt bra uppfinning räddar mer liv än mirakel.
Citera
2020-06-02, 00:11
  #1254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lugnochfinnutack
Slarviga var dom, inte onda. Det var det du som påstår
Det hängde en keps från en av de döda pojkarna iett träd. Värdelöst att en vän fick ta ner den därifrån.
Vad blir det nästa gång? Blodiga kläder i diket efter en bil krockat??

Vart har du läst detta?
Citera
2020-06-02, 00:11
  #1255
Medlem
Det spelar ingen roll, 🤦‍♀️ Men nu var den skriven på en annan persson
Citera
2020-06-02, 00:14
  #1256
Medlem
Tycker ni att det är konstigt att 16 åringar sitter obältad i bilen?? När man är 16 år sitter de inte och håller sin mamma i handen,
Citera
2020-06-02, 00:14
  #1257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bubblefox
Vart har du läst detta?

Står på flera ställen. Berättas också av Aftonbladets reporter på plats. Se på AB TV.
Olycksplatsen var ju avspärrad i många timmar, poliserna borde väl avsöka området efter tillhörigheter. Dessutom kan det ju ligga fingrar eller andra kroppsdelar när det small så hårt.
Citera
2020-06-02, 00:16
  #1258
Medlem
ManfredVRichthofens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pelleplum
Tycker ni att det är konstigt att 16 åringar sitter obältad i bilen?? När man är 16 år sitter de inte och håller sin mamma i handen,

Eh ja? Och nä någon mamma kommer de aldrig mer hålla i handen.
Citera
2020-06-02, 00:16
  #1259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lugnochfinnutack
Ja verkligen.

Borde ju finnas ett maxområde att söka av. Ett område som man vet att utanför detta så är det helt uteslutet att något som har koppling till olyckan existerar. De skulle ju kunna ha kört på någon några också som flög en väldans bit. Kan inte vara ett gigantiskt område att söka av i varje fall för att säkerställa.

Men det är väl brist på resurser kanske.
Citera
2020-06-02, 00:18
  #1260
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pomfritttillkorven
Borde ju finnas ett maxområde att söka av. Ett område som man vet att utanför detta så är det helt uteslutet att något som har koppling till olyckan existerar. De skulle ju kunna ha kört på någon några också som flög en väldans bit. Kan inte vara ett gigantiskt område att söka av i varje fall för att säkerställa.

Men det är väl brist på resurser kanske.
Det var avspärrat i 9 timmar och det var både brandmän och poliser på plats.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in