Citat:
Ursprungligen postat av
Neverever31
Ja, den veckan började ju med 27/4 och handlade alltså om ett antikroppstest. De 7,3% som påvisade antikroppar blev smittade senast ca 3 veckor innan, d v s v.15. Nu är vi inne i v. 22. Som jag uppfattade detta så hade 7,3% av Stockholmarna varit smittade tills i början på april (6-8/4)
Blir intressant att se FHMs uppdaterade modelleringar nästa vecka (v23)
Varför jämför alla med den mest extrema längden av tid?
Antikroppar utvecklas allt mellan ett par dagar till ett par veckor.
Sedan.
Alla utvecklar inte samma antikroppar.
"Antikroppar mot coronaviruset betyder inte alltid att man är immun, eftersom immunitet beror på vilken typ av antikroppar du producerar. För att testa om de antikroppar man har klarar av att neutralisera viuset måste ett så kallat Microneutralization test (MNT) göras. Gör man inte det kan man inte säga att man är immun även fast man har antikroppar mot Sars-Cov-2. Finland är ett av få länder som har gjort dessa tester. Resultatet visar att av dom som bar på antikroppar var det bara 5 av 46 som hade så kallade neutraliserande antikroppar, alltså de som gör dig immun, resten 41st bar på non-neutralizing antikroppar som inte skyddar.
https://www.thl.fi/roko/cov-vaestoserologia/sero_report_weekly_en.html
Något som också är oroande är att non-neutralizing antikroppar brukar ge något som kallas för Antibody-dependent enhancement, vilket innebär att när du smittas andra gången får du en mycket värre infektion.
https://en.wikipedia.org/wiki/Antibody-dependent_enhancement
Antibody-dependent enhancement (ADE), sometimes less precisely called immune enhancement or disease enhancement, is a phenomenon in which binding of a virus to non-neutralizing antibodies enhances its entry into host cells, and sometimes also its replication. This phenomenon, which leads to both increased infectivity and virulence has been observed with mosquito-borne flaviviruses such as Dengue virus, Yellow fever virus and Zika virus, with HIV, and with coronaviruses."