Citat:
Ursprungligen postat av
Antispinn
Vågar KP presentera Landsförädarspåret med Stay behind och SÄPO i Konspiration?
Här är bakgrunden och teorin för detta, en slags kombination av Borgnäs, Gunnar Wall och GWs inrikting på vad som hände.
MOP skedde i en extremt polariserad politisk tid med iskalla högervindar och ett utbrett palmehat. Palme ville förbättra relationen med Sovjet medan starka krafter inom militär, säkerhetstjänsten och näringsliv ville mot väst och NATO. Palme förolämpade militären med sitt agerande efter ubåtskränkningarna och svek polisen i sitt förslag att de inte skulle strida i händelse av krig. Många var övertygade om att Palme gick Sovjets ärenden. Kanske en begynnande allians? Jag tror att nyckeln till mordgåtan ligger i att försöka förstå den tidens politiska motsättningar, Sveriges maktkamp bakom kullisarna. 80-talet var en helt annan tidsålder. Som en reaktion för kommunistskräcken och extremvänstern i samhället fanns det en stark högervridning inom SÄPO, SAF och militären, i vissa fall med högerextrema och nationalistiska förtecken.
Från början: P-G Vinge tyckte att Olof Palmes sovjetvänlighet var en säkerhetsrisk för Sverige. Pga detta fick han sparken som chef på säpo. Vinge blev till åtlöje men såg till att hans efterträdare Hans Holmér också förstod faran med Palme. Han kopplade ihop Holmér med sin närmsta förtrogne och Säpo-kollega Alf Karlsson som gick i samma tankar. I denna kärna fanns en ideologisk övertygelse samt personliga motiv till att Palme måste bort. Det hann gå många år och en ny Säpo-chef tillträdde men i hemlighet höll de ihop och skapade kontakter med palmemotståndare inom Stay behind.
(Säpos högervridning var ett bekymmer för Palme. Det var känt att många från Säpo gick till näringslivet efter avslutad tjänst. Likaså gjorde Vinge som gick till industriförbundet.
En plan började ta form med syfte att få bort Palme och rädda Sverige undan kommunismen. ...
...
Från toppen ner till mordet på gatan:
PG Vinge
Alf Karlsson
Hans Holmér
CGÖ
Ingvar Grundborg
Ulf Helin
Leif Tell
Tomas Piltz
Ev fler medhjälpare
Det är en intressant sammanställning du har gjort, som är liksom ett ihop kok av vanligen kommande teorier inom "Polisspåret" och nära spår.
Men frågan är ju, hur mycket kan lägga som ren fiction, och vad kan läggas i att ha grundlig substans?
Holmér anser jag beter sig extremt skumt i fråga om att ta hand om sveriges viktigaste mord, och på presskonferencer, där det ser ut som han ibland mår illa.
Men han kan också ibland bara vara rent inkompitent, som han för ofta gett sken av att vara.
Och sedan med hjälp av Palmemordet, har det verkligen synats inom polisen vilka rötgägg det har funnits, och det är väl obehagligt / pinsamt för polisen att det är så vanligt förekommande med vissa polisnamn. Där vissa namn fortfarande arbetar inom militär, polis, säpo(?) - som gör det än mer pinsamt i egentlig mening för polisen.
Jag har svårt att tro att vissa har känt sig hotade. Om det varit så att de visste vem som mördat deras far, så tror jag nog att Olofs söner nog inte hindrat sig ifrån att "läcka", eller säga de det visste.
Jag såg ett gammalt klipp ifrån när regeringsledare uttryckte sig om mordet, och FIdel Castro uttryckte att det var ett politiskt mord, så misstänker jag att han nog har rätt.
Jag börjar misstänka, och teoriserar / vilket är farligt, det misstag samtliga utredare har gjort i palmeutredningen, att det är ett av de konspieratoriska språen, som jag alltid har trott, som är sanningen. Polisspåret känns ju aptitligt, men jag tror att det är mer samlingen av rötägg, blandat med klumpiga missar som kokat ihop polisspåret.
Det mer rätta spåret är Sydafrikaspåret.
Det nämns till och från av vittnen att en person med stickad luva och ihågliga ögonhålor syntes
Eugen DeKock har en ögonsjukdom, som ger en egendomlig blick, och jag kan misstänka att det var han bakom vapnet.
Craig Williamsson har hävdat att han inte har varit i Sverige sedan 70 - talet, samtidigt som det finns bevis för att han varit i Sverige bara någon vecka innan mordtillfället, tolkar jag också som en ledtråd.
Om han kan ljuga så skickligt, så finns det mer av att gräva där.