Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Citat:
Då har kineserna det gemensamt med koreaner. Det verkar som att de homogena befolkningarna i regionen gör att det frodas rasism där. Och ja, jag har direkta erfarenheter av koreaner. Men att de sedan medvetet skulle sprida smittan vidare i världen trotsar all logik. Varför i hela fridens namn skulle de sabba världsekonomin som landet är ytterst beroende av. I synnerhet marknaderna i USA och Europa. Det finns liksom inget annat än rena konspirationer som förklarar det.
Citat:
Det lär dyka upp tidigare. Björn Olsen säger allt från fem till femtio år och den pandemin kommer att vara förödande om vi inte skärper oss.
I Indien blev en läkare precis svårt misshandlad och arresterad för att han protesterade emot bristen av skyddsutrustning..
Om jag måste välja mellan Trump och kineserna då är det ingen tvekan om saken. Trots att jag inte är någon Trump-anhängare i övrigt.
Hur den kinesiska ambassadören i Stockholm har försökt tysta ner pressen och krävs ursäkter om dittan och dattan och blivit kallad till UD 40ggr under en månad för uppläxning - säger väl allt.
Vet inte hur många gånger den amerikanska ambassadören har suttit på UD för att bli luggad..
Till skillnad från dig som tror gott om ryssarna då har vi flera nationer mellan Sverige och Ryssland och har egen erfarenhet om hur "pålitliga" ryssarna är när det kommer till kritan..
Och de ska svenskarna vara tacksamma för. Någon som inte litar på propagandan.. (samtidigt som vi anklagas för att vara blåögda ;-)