Citat:
Ursprungligen postat av
Enial
En oskyldig person som sitter häktad för ett sånt här makabert brott, bör väl rimligtvis inte svara "ingen kommentar" på samtliga frågor i nästan samtliga förhör om man är oskyldig.
En normalt funtad människa hade ju fått fullständig panik och gjort allt i sin makt för att bevisa oskulden,inte tvärtom.
Klart han vill leka med polisen och huvudet kan ha sparats också för att leka med polisen. Utan kropp - ingen dödsorsak osv.
Alla vet att han är skyldig men han är också väl medveten om att det kan bli svårt för åklagaren att bevisa det som behöver bevisas,vilket jag tror är det ultimata för honom. Att komma undan lindrigt är en vinst i sig.
Kanske har han nu efter fup insett att han kanske inte var så jävla smart som han först trodde. Kanske har han klantat sig lite väl mycket, som blir svårt för honom att ta sig ur - därav paniken i häktet.
Han har ju dock fintat bort kroppen. 1-0 till T. Den ligger nog bränd på soptippen och kommer aldrig återfinnas.
Du har helt fel!!
Understundom kör svensk polis med "tortyrförhör" , det är förstås ingenting som den svenska populasen reagerar på.
Jmf fallet med massmördande "Quick", han som Troddes ha tagit livet av drygt 30 pers. ...i Sverige. Han proppas med starka medikamenter.
Jmf fallet med de två läkarna i Sth, som blint troddes ha mördat och därefter styckat en 27,årig kvinna. Vilken typ av förhörande, utsattes inte dessa två för!!?
Min tro är att slöfockar skulle ha bäst chans till framgång, ifall de sökte av ett kroppe fjäll, i jakt på en hel kropp.
Har Wilmas kropp demonterats i mindre delar, då kan däremot alla glömma bort alla eftersök.
Då har delarna för länge sedan passerat värmeverket i Ua!