Citat:
Ursprungligen postat av
morningcloud
Javisst, kan det ha gjorts, men beklagligt att det inte har redovisats tydligt i så fall.
Vad menar du med att det inte redovisats tydligt? För försvarets del har de väl inget dryfta intresse av att visa willyskvitton på ditten och datten som korresponderar till in och uttag från lönekonto?
Varför ska åklagarsidan tyngas med att redovisa detaljer av icke relevanta motivbilder för att allmänheten är nyfiken. Delar av allmänheten verkar redan nu ha svårt att sålla och sortera. Spekulationen om förskingring har ju dryftats för ett bra tag sedan, det har funnits gott om tid och den typ av bevisning är lätt och snabbt hämtat av de myndigheter som kan. Uppgiftslämnarna kan dessutom typiskt karakteriseras som jävligt ordningssamma, materialet är inte svårt att sätta sig in i för den som har lite hum om bokföring och ekonomi. Dvs, underlag som typiskt snabbt kan bedömas som intressant att nysta vidare i eller inte.
Man har redovisat vad motivbilden bygger på, den styrks av åtskilliga vittnen, trots att något vittne var övertygad om att LW inte låg runt.
Det var väl BOs relationer, där hon hade sexuella relationer parallellt, d. v. s. svartsjuka, många som uppfattar sig ha ett förhållande med någon uppfattar väl sig som svikna om den personen samtidigt ligger med andra.
De hade ju ett expertvittne som dryftade om hur farlig just lämnandefasen var i destruktiva relationer, men det verkar ju inte som att LW avsåg att lämna SD. Hon ville ju han skulle komma på fika samma dag.