Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Ja, fast det intressanta är ju själva mekanismen, att man kan bli "primad" av den första vågen, så att man drabbas hårdare av den andra. Vi får hoppas att det inte är så med coronan.
För övrigt är det ingen större skillnad mellan spanskepidemin och coronaepidemin, för det hjälper inte att det har gått hundra år, när vi ändå varken har vaccin eller medicin. Läkarna står lika handfallna nu som då. Det vi har är bättre respiratorer (för dom som får del av dem...) och antibiotika emot följdinfektioner.
Nja, vi i vår del av världen har en helt annan hygien nu än då. På den tiden var det utedass t ex som gällde. Man tvättade inte händerna, duschade 1 g/ månad. Dessutom bodde man väldigt trångt. O s v o s v.
Forskningen samverkar över nationer och med en snabbhet som tog flera veckor på den tiden.
Så vi har helt andra förutsättningar nu än då.
De fattiga delarna i vår värld ligger kanske på den nivå vi låg på under spanskan, vilket självklart är tragiskt