Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Wuhan har nya fall, Lombardiet har fortfarande fall. Tyder inte det på att flockimmunitet är omöjligt när inte ens de väst drabbade ställena får det?
Inte är det ju omöjligt, det är bara omöjligt inom rimlig tid och utan orimliga dödsoffer.
Nu börjar det ju också komma mer och mer rapporter om följder, klara radiologiska fynd i lungorna på asymptomatiska och väldigt lindrigt sjuka (tror det var en studie från Diamond Princess, tillsvidare en av få bra kohorter man kan följa över tid). Inflammationssyndromet hos barn, diverse diffusa följdtillstånd också hos folk som inte behövt intensivvård men varit rejält sjuka, blodproppar/strokes hos också yngre m.m.
Så det där med flockimmunitet den naturliga vägen ter sig allt mer idiotiskt. Detta är inte en influensa, och någon flockimmunitet uppnåddes aldrig i Wuhan.