2020-05-05, 18:18
  #279661
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kazangas
Tillhör journalister överklassen enligt dig?

Hon är väl mest affärskvinna än journalist i dessa tider.
Citera
2020-05-05, 18:18
  #279662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FrankIsBack
Nej fan, min kirurg ska va jazzman!

Instämmer. Hellre ett par stadiga och fasta farbrorshänder än ett par beniga och darrande ungdomsfingrar när man ligger på operationsbordet.
Citera
2020-05-05, 18:19
  #279663
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
D
Jag har aldrig påstått att sjukvården inte skulle må bra av en lockdown. Rimligtvis hade den gjort det då arbetsbördan blir lättare för sjukhusen då färre smittas. Det jag spekulera i är huruvida det är möjligt att stänga ner igen om sjukvårdsfallen ökar när man öppnar upp. Jag tror inte det är möjligt.

Logiken är att ta bort en del av arbetsbördan, inte ta bort all arbetsbörda. Sen varför skulle det inte gå att stänga ner flera gånger? På vilket sätt är restauranter livsviktiga för ekonomin? För att du gilllar att gå på restaurant eller för att du jobbar i krogbranschen?
Citera
2020-05-05, 18:20
  #279664
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
1) Varför skulle det bli så?
2) Hur skulle man isf kunna förhindra att det blir så?

För om ett virus finns kvar så är det inte möjligt att smyga sig ut och ej upptäckas av det. Oavsett om man tassar på tå och viskar.

Jag tror det är svårt att förhindra spridning när väl ett samhälle öppnar så länge virus finns kvar och vaccin ej.

Och vi hoppas väl alla på ett vaccin. Men det kan ju dröja olyckligtvis. Annars skulle det onekligen gå utmärkt att släppa sin lockdown.
Citera
2020-05-05, 18:20
  #279665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maekh
Antingen
Tidigt i dödskurvan
Dålig koll på dödsfall utanför intensivet
Jävligt bra nyheter för svenska flockimmuniteten

I’m guessing the second, and deliberate. I wouldn’t trust numbers from Russia, I expect them to hide as many deaths as China.
Citera
2020-05-05, 18:21
  #279666
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Så folk sitter med laptops och mobiltelefoner i det närmaste "parallellt med respirator" . Tyst syrebrist dvs. Helt otroligt vilken anpassningsförmåga kroppen har. Ofattbart obehagligt också.

Detta berättade de om utförligt i SVT morgonstudio i morse. En ny studie visar att man kan ha ganska allvarlig nedsatt lungförmåga och i princip livshotande syrebrist utan att märka det, och sen när man går under en sorts gräns (ca 90% syresättning) så kan man falla död ner.
Citera
2020-05-05, 18:22
  #279667
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av exoticspice
I Rapport nu klockan 18.00 säger dom att Corona-virus finns i avloppsvattnet i Stockholm.

Fy vad läskigt.

Ja men det var väl förväntat med så många smittade i Stokholm
Citera
2020-05-05, 18:22
  #279668
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Sir89
Östermalm 241 smittade enligt länken
https://www.sll.se/verksamhet/halsa-och-vard/nyheter-halsa-och-vard/2020/05/5-maj-antal-smittade-och-avlidna-med-covid-19-per-kommun-och-stadsdel/

"– På Östermalm var inte en käft positiv, men i Rissne och Tensta ser det helt annorlunda ut, säger Björn Olsen, professor i infektionssjukdomar och en av forskarna i gruppen."

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/bjorn-olsens-varning-klustersmitta-i-stockholm/

Är det någon som är överraskad att Björn Olsen ljuger? Han är ett opportunistiskt svin som ser sin möjlighet till 15 minuter i rampljuset. Samma som den där haggan Naucler. Båda borde vara tysta då deras modeller förutspådde långt fler döda än vad vi har idag.
Citera
2020-05-05, 18:22
  #279669
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av assurbanipal999
//....Medelsvenne är bara intresserad av att skippa karantän och få leva vanligt svenssonliv.
Han är högst ointresserad av att okända dör.

Källa på det.
Citera
2020-05-05, 18:23
  #279670
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av assurbanipal999
Nej, jag önskar inte landet allt gott.
Anledningen är att Sverige hatare är en för stor del av befolkningen.
På samma sätt som de orsakar lidelse hos de riktiga Sverigevänner (de som tycker att det pågår något katastrofalt) så ska de också få lida.
Att Sverigevänner får åka med är olyckligt. Men tyvärr måste man se till att denna stora massan av oärliga skitstövlar ska förintas. Under tiden kan riktiga Sverigevänner lämna landet som numera består av för många svin.

Virus vet ingenting. Det är länder som vet nånting. De har lärt sig att handskas med viruset. Dumma svenne vet inte ett skit eftersom man aldrig fått smaka på riktiga restriktioner.

Fast du är ju en minoritet. Även om du inte förstår eller ser det själv. 😃
Vilket gör det rätt lustigt. Som minoritet så talar man inte för ett helt land.

Däremot har vi i Sverige respekt för dig och andra minoriteter genom vår demokrati. Och du har precis som alla andra minoriteter rätt att få tänka och tycka olika i vårt land.

Sen så om du som tillhörande av en minoritet inte gillar det så behöver du ju faktiskt inte bo i Sverige.
Citera
2020-05-05, 18:24
  #279671
Medlem
Sharm0tas avatar
Personligen tror jag att FHM kommer att avråda, varför skulle de någonsin marschera i takt med omvärlden?
Citat:
FHM ger besked om munskydd inom dagar
”En expertgrupp på Folkhälsomyndigheten utreder huruvida munskydd ska rekommenderas för att begränsa spridningen av coronaviruset, rapporterar Aftonbladet.”

https://omni.se/fhm-ger-besked-om-munskydd-inom-dagar/a/wP2xVL
Citera
2020-05-05, 18:24
  #279672
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schlaback
Måste alltid hittas syndabockar när frustrationen hos människorna är stor.
Då lättar frustrationen för ett ögonblick.
Precis som häxjakten på Tegnell.

Detta beteende är också ett väldigt enkelt och primitivt defensivt beteende som hjälper människan att få bort sin frustration/aggressivitet och samtidigt slippa ta eget ansvar.

Häxjakten på Tegnell? Tror inte att det har varit vidare häxjakt på mannen. Har inte sett några med högafflar och brinnande facklor på presskonferenserna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in