2020-05-04, 17:24
  #277537
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Kvantskallen
Kan du ge några exempel på det?

Tja, dom har överskattat CFR rejält. Dom har inte tagit hänsyn till en uppskalad vård utan gjort sina beräkningar på en ögonblicksbild över antal vårdplatser i början av utbrottet.

Det är uppenbart att dom överskattat antal döda. Men hey, det gör ju så att det ser ut som att utfallet faktiskt blev bättre i slutändan ändå. Överskattningen är deras vän. Därför kommer Bozo Ferguson aldrig erkänna att han är en pajas även om resten av världen ser hans röda näsa och långa skor.
__________________
Senast redigerad av trazke 2020-05-04 kl. 17:35.
Citera
2020-05-04, 17:24
  #277538
Avstängd
sherms avatar
Intressant klipp här med en amerikansk sjuksköterska som berättar om äldreomsorgen i New York. Hon lade upp det på sitt Facebook konto men det dröjde inte länge innan censuren slog till och stängde ner både klipp och konto. Dröjer väl inte länge nu innan det försvinner från Youtube med så passa på.

https://www.youtube.com/watch?v=CvhTQV5FNUE
Citera
2020-05-04, 17:25
  #277539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrSomebody
Vi pratar inte om en total lockdown, utan en soft sådan, ungefär som Norge, Finland mfl

kommer aldrig hända att länder börjar backa igen. Glöm det. Skadan är redan alldeles för stor.
Citera
2020-05-04, 17:25
  #277540
Medlem
marcarolos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Nu är det ju inte besöksförbudet som drivit på smittan på äldreboendena som du kanske vet om du läst rapporten därifrån idag.

Dessutom införde vi besöksförbudet ungefär samtidigt som Norge. Och många boenden långt innan 1 April.

Så det är ju inte det som felat.

Jo, det handlar om att följa Sverige. Lägg ner ditt förbannade äckliga Sverigehat nu.
Vi var först ut och då går man per automatik i våra fotspår. Självklart har länder tittat på oss och ser att det fungerar att leva med ett öppet samhälle trots viruset.

Stora delar av västeuropa har haft lockdown och det har inte fungerat särskilt väl som du ser på siffrorna.
I USA har det heller inte fungerat och där har många delstater gett upp långt i förtid trots alltför stor smitta kvar.

Som sagt. en enorm jävla övertro på nått som fått katastrofala följder för människor.

Nu står sydeuropa där med 20% arbetslöshet som vi i norr ska betala som vanligt.

Ja herregud.

Det som felat är att man inte gjorde någonting för att skydda de äldre trots massor av fina ord.

Är det 'förbannade äckliga Sverigehat' att man pratar om det? Hatar man sverige bara för att man inte vill se samma fel begås nästa gång?

I lockdown ingår en gradvis återgång till det normala. Länder tittar kanske på Svenska regler och ta efter men det handlar ju absolut inte om att dom skulle 'ser att det fungerar att leva med ett öppet samhälle trots viruset'. Finns inga länder som lättar på regler pga 'sveriges strategi'.

Lockdown har fungerat väl som du ser på siffrorna för nya smittade och döda. Italiens dödstal per dag och milj inv är nu lägre än sveriges. Du tror på fullt allvar att man hade nått dit utan lockdown när man under den värsta tiden (innan lockdown fick effekt) hade fem gånger så många döda som sveriges högsta tal?
Citera
2020-05-04, 17:25
  #277541
Medlem
Bunsofsteels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AML78
Jag har väl aldrig till varje pris försvarat FHM.. det får du allt visa upp hur innan du börjar förtala mig.

Jag svarade på ETT inlägg så tagga ner lite med anklagelserna nu.

Ditt inlägg gick ut på att utmåla mitt som värsta krumbukterna + kalla det för löjligt så en liten känga förtjänar du allt.

Dessutom kan det inte bli frågan om förtal eftersom detta är ett anonymt forum. Omöjligt att ringakta din person när du är anonym...
Citera
2020-05-04, 17:25
  #277542
Medlem
Nikets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Eller så hade våra grannar bara ganska lite smitta inom gränserna från början? Väldigt mycket tyder ju på det och inte att det är själva Lockdown som varit medicinen.


Hade vi stängt ner Sverige tidigar så hade vi inte haft våra höga dödstal.
- Resa till alperna under sportlovet
- Mello med 30 000 i publiken
- After-ski
Detta har kostat många människoliv.
Citera
2020-05-04, 17:26
  #277543
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av futuro
KTH-tester: 10 procent smittade i Stockholm

På ca 2,5 -3,5 månader är alltså 10% smittade. Vi är långt ifrån flockimmunitet.
Det är klart att det kommer att gå undan ju fler som smittas, men tror inte man kan räkna med någon allmän immunitet på 1-2 år.
I höst, om det kommer en andra våg, kommer få vara skyddade (om man nu blir det, vilket inte är säkert alls).

Jag tror våra myndigheter lurat oss lite. De har enbart tänkt på ekonomin, inte på folkets hälsa och säkerhet. De satte upp ett "låtsas-mål"som skulle berättiga vår nuvarande inhumana strategi.

Om de fick bestämma, vilket de också gjort, skulle de så gärna skynda på smittspridningen. En konsert eller något i Friends Arena kanske (27 000 på Mello), överfulla SL-bussar, lite mystiska datahaverier eller något annat skoj. Dricksvatten vore väl ultimat.
Eller luras med siffrorna. Kanske kan de hitta på att något håller på att ta slut (som man gjorde med toapappret). Eller att det ska bli ransonering/brist på något?

Det kan inte stämma. Det var 10% för en månad sedan.
Citera
2020-05-04, 17:26
  #277544
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.skalmanski
De förbannade socialistsvinen drog skatt från ersättningen för karensdagen. De förnekar sig inte. Fy fan vilka vidriga socialdemokrater.

Är du borgerlig så är du väl inte intr5esserad av att ta allmosor i form av minskad karens ?
Du verkar ju vilja ha pengarna de efterskänkte men inte att du betalar skatt på det ? Det är ju ett socialist bidrag som de flesta birgerliga fnyser åt och inte vill ta emot då man klarar sig utan bidrag på sin egen lön och sitt eget arbete.

De flesta borgerliga jag känner vill ex. avskaffa barnbidraget för folk som yjänar över 500 000 per år och många struntar i att ansöka om andra sosse bidrag som ex. bostadsbidrag..De vill helt enkelt slippa ta emot sossarnas allmosor och dissar allt vad bidrag heter.

Övriga som suger år sig bidrag på löpande band är enbart giriga sossar och inga äkta borgare.

Du verkar just vara en sådan.
Citera
2020-05-04, 17:26
  #277545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Nej du ljuger

Det är inte uppdelat på intensivvård och inlagd på vanlig vårdavdelning per åldersgrupp. Om äldre kommit in till vården med diffusa symptom blir de antagligen kvar och om corona upptäcks de får en säng. Lika många dör som de som skrivs ut i gruppen 80+ och dubbelt så många dör i 90+

Många av dem skulle överleva om de får andingshjälp.

Du ljuger regimtroll.


Åldersfördelning på IVA för Corona kan du se här:

https://www.icuregswe.org/data--resultat/covid-19-i-svensk-intensivvard/


Viktigt att förstå att äldre eller sjukare personer ofta inte klarar av en intensiv-vård, oavsett om de lider av Corona eller vad det än är. Lika samma i alla länder
Citera
2020-05-04, 17:26
  #277546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Nämn en regering i ett EU-land som varnar för resor till ett annat EU-land?

Jag tog med EU-länder för att de tillhör västeuropeiska gemenskapen. Har ingenting med geografi att göra, utan mer med politiska kartan. Grekland har tillhört "Västeuropa" i decennier och ligger mer syd och öst än samtliga länder som jag nämnde.

Jag pratade om Västeuropa. Du om nått helt annat...

Vi har en generell resevarning till ALLA andra länder ifrån Sverige exempelvis. Där har du ett exempel.
Citera
2020-05-04, 17:27
  #277547
Medlem
-tramS-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.skalmanski
De lovade ersättning för karensdagen för de sket på sig att rädsla att folk skulle göra upplopp. Sedan hard e mage att dra skatt på den lovade ersättningen.

Det är ungefär lika vidrigt som när apskallarna drar skatt på dödsbo. De förnekar sig inte.

Apskallar? Vad menar du? Självklart utgår skatt på ersättning för första sjukdag, pss som alla annan sjuklön. Allt annat vore väldigt konstigt. Nivån på ersättningen, 700 kr till alla kan man däremot ha synpunkt på.

Skatt på dödsbo? Vad svamlar du om? Du har uppenbarligen ingen koll alls på vårt skattesystem.
Citera
2020-05-04, 17:27
  #277548
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sanne
Ja det är min största skräck också, att det ska tillkomma massor av biverkningar i form av kollapsade lungor och kognitiva förluster framöver. Jag hoppas jag har fel!

Skrev om detta igår så jag ska bli kortfattad nu, det finns en oro för bl.a. nedsatt lungfunktion hos vissa, enligt en expert i DN igår. Du kan läsa mer här. Hoppas det är gratis regga sig fortf. på DN.

https://www.dn.se/nyheter/sverige/forskare-genetiska-orsaker-kan-gora-att-vissa-drabbas-sarskilt-hart-av-corona/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in