Citat:
Jag sa i praktiken. Åk in till valfri stad och titta i butikerna eller fråga valfri krögare hur det går. Myndigheternas råd, i kombination med Löfvens tal till nationen har kraftigt "stängt ner" de flesta städer.
Många av dessa skulle ha dött ändå. Det kanske låter cyniskt, men så är det. Som sagt, 10 000 dör normalt under samma period.
Många av dessa skulle ha dött ändå. Det kanske låter cyniskt, men så är det. Som sagt, 10 000 dör normalt under samma period.
Och jag vidhåller att myndigheternas råd inte har ett jota med det att göra, då de inte avråder alls från att besöka krogar eller butiker. Dessutom, ovanpå det, så har de i vecka.efter vecka senaste månaden, stått och sagt att de tror vi är på "peak" nu, "ser stabilt ut", "ser ut som platå", osv. Detta bör snarare ha påverkat människor till att i högre grad gå ut.
Men alla är inte helt korkade. Många ser igenom myndigheternas nedtoning av allvaret, och tittar på dödssiffrorna istället,.och läser reportage om förtvivlade läkare som tvingas bortprioritera patienter.
Detta gör att man i sådant fall själv gör det som är bäst för sig själv. Att inte vilja bli sjuk och dö. Och därmed undviker många riskerna ute i samhället och hålla sig hemma mer. Människors överlevnadsinstinkt gör att man gör sin egen plan, när man märker att myndigheterna ger blanka f*n i om man lever eller dör.
Det är därför ekonomin påverkas.
-----
Ang. att de skulle ha dött iaf, är det nog en av de tröttaste myterna, vid det här laget. Jag orkar inte ens kommentera det, länkar bara SCBs kommentar.
Under månaderna mars, april och fram till sommaren brukar antalet döda minska. Och helt plötsligt har antalet dödsfall skjutit i höjden. Det är ganska tydligt att det är en sjukdom, covid-19, som påverkar dödsfallen. Vi vet från Folkhälsomyndigheten att Stockholm är epicentrum och vi ser på antalet döda att Stockholms län är extra utsatt,
https://www.dn.se/nyheter/kraftigt-okat-antal-avlidna-i-pandemins-spar/