2020-05-02, 00:27
  #272557
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lyckligagatanden
Likt förbannat anser jag att Covid-19 inte är något vanligt virus som bara gör en sjuk för en tid, vi vet inte vad det gör för det finns så många frågetecken om hur det dödar och påverkar de som överlever.
Att säga att bara vi har flockimmunitet så blir det bra är fel. det säger bara att vi har gett vika för Covid-19 och det räcker inte.
Jag upprepar att det är inget vanligt virus på hur det påverkar på människan på olika sätt.
Jo det mesta talar för att det är ett ganska ordinärt virus som precis som andra virus kan ställa till det i kroppen hos de som redan är svårt sjuka med svagt immunförsvar. Proppar, cytokinstormar och organskador är det sannerligen inte bara Covid19 som kan ställa till med, mycket av det beror faktiskt på medici, behandling etc. och kroppens reaktion på sånt.
Citera
2020-05-02, 00:27
  #272558
Medlem
Lyckligagatandens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blygdben
Ok ok, visst är det tragiskt att de äldre äldre sjuka inte får syrgas. Men hur länge ska de få det? Veckor, månader, år? Finns det så mycket syrgas att tillgå överhuvudtaget? Till alla patienter som behöver. Och då menar jag inte bara Covid-19-patienter.

Man brukar få syrgas tills man mår bättre, har man då en infektions eller något som påverkar lungorna så kan kroppen då få en chans att återhämta sig och det fungerar oberoende på vilken ålder man har.
Citera
2020-05-02, 00:27
  #272559
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Eller så är det en konsekvens av just flockimmunitet. Enligt statistiska beräkningar skulle 26% av Stockholm haft smittan idag. Och det påverkar såklart spridningen som då börjar sakta ner en aning i takt med att den procenten stiger och vid +60% helt dö ut.

Hur det ligger till får vi veta i veckan då resultatet av 7000 slumpmässiga tester i Sthlm kommer presenteras. Då får vi veta hur många som faktiskt haft smittan. Väldigt intressant!

Skulle smittan av COVID-19 helt dö ut i Sverige? Det tror jag aldrig eftersom vi tar fortfarande asylsökare och besökare från utlandet. Det räcker med att en smittad person i COVID-19 åker på semester i exempelvis dalarna så är allt igång igen.
Citera
2020-05-02, 00:28
  #272560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Testonio
Omtag?

Änna svårt att göra om när gamlingarna redan dött... Hur tänkte du nu?

Svaret vet vi för övrigt redan. Det blev fel.

På samma gång detta inlägg sörjer mej så kan jag inte låta bli att garva.
Citera
2020-05-02, 00:28
  #272561
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stacanovist
Snacka om konspiratörer. Tur att det var alarmister som skulle vara det.

Förnekarna börjar bli värre för varje vecka som går.

Snart påstår de väl att viruset inte existerar längre och att alla som dör är bara en illusion
Citera
2020-05-02, 00:28
  #272562
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjallepetter
Alla länder som inte har kontroll på smittan (Sverige garanterat inräknat, Norge någorlunda inräknat) kan absolut inte dra sådana slutsatser baserat på den metadata de har.

Sen är väl tanken med hela det här experimentet att vi ska nå en flockimmunitet på 60-70 %.
Det blir en jävla bit tills dess om R0 ligger på 0,85 men så långt har de väl inte tänkt.

Du verkar vara en sådan person som sväljer precis allt som myndigheterna säger. Du satt väl där i soffan i början på februari och var säker på att smittan inte skulle ta sig till Sverige eftersom Dr Tengele inte trodde det.
Baserat på tidigare uttalanden från den mannen och hela FHM förstår jag inte hur en frisk människa kan fortsätta svälja allt som sägs från dem. Det är bortom mitt förstånd.

Men du sväljer väl alla glada nyheter med glädje, oavsett hur orealistiska de är.

Jaha så nu är det fel när smittan minskar också??
Nyss var det ett jävla liv för att smittan ökade och att ALLA andra var så jävla bra medans Sverige...

Kom igen nu, du är inte seriös.

Visst kan man dra slutsatser av statistik och tillgänglig data. En herrans massa slutsatser dessutom. Precis allt tyder nu på att vi lämnar platån för att gå nedåt. Långsamt men ändå. Det går precis lika långsamt i de länder som också lämnat platån så ingen skillnad.

Flockimmunitet är inget mål. Det är en konsekvens som kommer uppnås oavsett vad. Den når du genom antingen ett vaccin (det är ju därför man gör ett vaccin) eller på naturlig väg. Vad som händer först står skrivet i stjärnorna.

Vilka nyheter är orealistika och vad yrar du om som den sverigehatare du är?
Var och en kan läsa statistik och var och en har tillgång till all data. Du behöver ingen som talar om för dig vart vi är på väg. Det kan du enkelt se själv.

Data om inlagda på sjukhus, inlagda på IVA, antal döda och nu R-talet som är R0,85 säger precis samma sak.
Sen får du dra din egna slutsats.

Måste kännas förjävligt för en sverigehatare att vi faktiskt kanske fixade det här ganska bra ändå samtidigt som vi höll ett samhälle någorlunda up and running.

Snart ska vi börja skicka pengar till Sydeuropa som står där med 25% arbetslöshet för Lockdown var ju så jävla bra...
Citera
2020-05-02, 00:28
  #272563
Medlem
Testonios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Eller så är det en konsekvens av just flockimmunitet. Enligt statistiska beräkningar skulle 26% av Stockholm haft smittan idag. Och det påverkar såklart spridningen som då börjar sakta ner en aning i takt med att den procenten stiger och vid +60% helt dö ut.

Hur det ligger till får vi veta i veckan då resultatet av 7000 slumpmässiga tester i Sthlm kommer presenteras. Då får vi veta hur många som faktiskt haft smittan. Väldigt intressant!

Kan vara så.
Eller så snackar du bara en massa goja.

Hmmm, undrar vilket det är?

Och sedan har vi ju bara resten av Sverige kvar... Lagom tills övriga Sverige är klara så är nog stockholmare mottagliga igen.

Om jag mot förmodan får en kyss av Corona så kommer i vart fall jag passa på att uppleva huvudstaden en sista gång. Klubba lite, slicka lite på random varor i fruktavdelningen, ja du fattar.
Citera
2020-05-02, 00:28
  #272564
Medlem
kurrekottes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av morozz
Många var nog redan smittade när de kom till festen.
"Dagen efter festen blev värden ordentligt sjuk med influensaliknande symptom"

Att 20% blir smittade är inte samma sak som att 80% är immuna,
utan mer som att några av de 80% som inte blev smittade är "immuna" och "kan" inte bli smittade
och några blir inte smittade för att de inte är tillräckligt nära varandra.

Nu yrar ju expressen om det också:
30 apr "Runt 80 procent av de som smittas av covid-19 blir inte allvarligt sjuka.
Samtidigt tror forskare nu att korsimmunitet redan kan finnas hos en del av befolkningen"
Att 20% blir smittade betyder inte heller nödvändigtvis någon var immun alls.

Såvitt jag förstått så ansträngde man sig, så gott man kunde, för att inte sprida smittan ombord. Att dra några slutsatser alls gällande immunitet är i det läget bara fånigt.

Att 70% av festdeltagarna var smittade före, under eller efter festen ändrar inte på det faktum att 70% av dom uppenbarligen inte var immuna.

Finns det något som talar för att just dom där festdeltagarna skulle vara mindre immuna än befolkningen i genomsnitt? I annat fall kan man enkelt dra slutsatsen att minst 70% av befolkningen inte är immun.

Tar man sedan hänsyn till det du själv räknade upp att en del inte borde ha blivit smittade i vilket fall så kan man enkelt konstatera att den eventuellt möjliga immunitetsandel som kvarstår är helt obetydlig och definitivt inget som någon seriös forskare hittat genom analys av statistik från Diamond Princess.
Citera
2020-05-02, 00:29
  #272565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea
Haha, tror du verkligen att folk skriver lögner om något sådant medan de lägger upp en längre text och foto på deras anhörig?
En del gör det och som sagt även om det stämmer hur vet man eller de att släktingen var fullt frisk?
Citera
2020-05-02, 00:29
  #272566
Medlem
morozzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea
Finns hur många poster som helst på Facebook där man postar om anhöriga som varit fullt friska som nu har dött.

Så det är inte svårt att posta sådana bevis.
"Mother finds fake Facebook ad claiming her family died from coronavirus.
__________________
Senast redigerad av morozz 2020-05-02 kl. 01:04.
Citera
2020-05-02, 00:30
  #272567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Kika på IVA-vårdade, peak i början av april.

https://www.icuregswe.org/data--resultat/covid-19-i-svensk-intensivvard/
Antalet IVA-vårdade säger faktiskt ingenting. Antalet beror på hur hård triage som tillämpas. Om samtliga som hade behövt IVA blev avvisade så hade antalet gått ner till noll, men det vore inte detsamma som att pandemin är över. Under första världskriget så var beläggningen på västfrontens fältsjukhus tämligen konstant. Det betyder inte att alla som behövde vård fick det, många fick bara morfin. Så är även fallet i Sverige idag, många som hade överlevt med hjälp av IVA (och det är inte bara de skröpligaste som blir bortsorterade) nekas vård. Många nekas tom syrgas.
Citera
2020-05-02, 00:31
  #272568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
?

Löfven har väl alltid varit sån.
Det finns ju en anledning till att S-ledningen inte vill släppa lös honom, han ger ju i princip aldrig nån live-intervju, ytterst få intervjuer öht.
Under presskonferenser är allt styrt av pressavdelningen, han får inga frågor utanför manus.
Nä Löfven är inte gement ond som tex Reinfeldt var han är bara korkad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in