Citat:
Ursprungligen postat av
tjallepetter
Alla länder som inte har kontroll på smittan (Sverige garanterat inräknat, Norge någorlunda inräknat) kan absolut inte dra sådana slutsatser baserat på den metadata de har.
Sen är väl tanken med hela det här experimentet att vi ska nå en flockimmunitet på 60-70 %.
Det blir en jävla bit tills dess om R0 ligger på 0,85 men så långt har de väl inte tänkt.
Du verkar vara en sådan person som sväljer precis allt som myndigheterna säger. Du satt väl där i soffan i början på februari och var säker på att smittan inte skulle ta sig till Sverige eftersom Dr Tengele inte trodde det.
Baserat på tidigare uttalanden från den mannen och hela FHM förstår jag inte hur en frisk människa kan fortsätta svälja allt som sägs från dem. Det är bortom mitt förstånd.
Men du sväljer väl alla glada nyheter med glädje, oavsett hur orealistiska de är.
Jaha så nu är det fel när smittan minskar också??
Nyss var det ett jävla liv för att smittan ökade och att ALLA andra var så jävla bra medans Sverige...
Kom igen nu, du är inte seriös.
Visst kan man dra slutsatser av statistik och tillgänglig data. En herrans massa slutsatser dessutom. Precis allt tyder nu på att vi lämnar platån för att gå nedåt. Långsamt men ändå. Det går precis lika långsamt i de länder som också lämnat platån så ingen skillnad.
Flockimmunitet är inget mål. Det är en konsekvens som kommer uppnås oavsett vad. Den når du genom antingen ett vaccin (det är ju därför man gör ett vaccin) eller på naturlig väg. Vad som händer först står skrivet i stjärnorna.
Vilka nyheter är orealistika och vad yrar du om som den sverigehatare du är?
Var och en kan läsa statistik och var och en har tillgång till all data. Du behöver ingen som talar om för dig vart vi är på väg. Det kan du enkelt se själv.
Data om inlagda på sjukhus, inlagda på IVA, antal döda och nu R-talet som är R0,85 säger precis samma sak.
Sen får du dra din egna slutsats.
Måste kännas förjävligt för en sverigehatare att vi faktiskt kanske fixade det här ganska bra ändå samtidigt som vi höll ett samhälle någorlunda up and running.
Snart ska vi börja skicka pengar till Sydeuropa som står där med 25% arbetslöshet för Lockdown var ju så jävla bra...