Citat:
Ursprungligen postat av
urgt
(Innan du läser vidare så låtsas att det är Tunisiens och inte Sveriges strategi du försvarar. Om det gör någon som helst skillnad för hur du bedömer den så är det där din miss ligger.)
Japp, har bott i bland annat Tyskland och staterna.
Jo, klart vi inte är sämst på allt heller.
Kika på våra dödstal och vår
urbota dumma strategi som bygger på absurda antaganden om mörkertal. Det är knappast försiktigetsprincipen vi kör på.
Det är ett avvägande. Kan man potentiellt rädda tusentals liv genom att göra ett litet avkall på den personliga integriteten i några månader så är det ett lätt beslut.
Det är inte dubbelmoral att kritisera något man tycker verkar dåligt bara för att man inte är perfekt själv.
Nä, det är ingen enorm mörkningsoperation från diverse rätt väsensskilda länder i Asien det handlar om. Tunisien (glöm inte!) har bara en mycket sämre strategi.
Jag fattar inte grejen med Tunisien, varför ska jag tänka på ett annat land när jag diskuterar Sverige? Jag är inte så korkad att jag säger amen till allt som Sverige står för - om du tror det så är det DU som har en sjukt förutfattad mening och fördomar om mig och det säger mer om din egen blindhet i så fall.
Jag gillar inte att följa länkar så vill du säga mig något om länken får du skriva det.
Det jag har sett om Sveriges dödstal är att man rapporterar in så noga man kan och kompletterar i efterhand det man inte hunnit. Så småningom kommer man kontrollera ännu mer och jämföra med överdödligheten.
Att Kina mörkade utbrottet i Wuhan under en tid strax innan kinesiska nyåret när miljontals kineser reste inrikes och utrikes samt anordnade stora evenemang runt Wuhan är ganska anmärkningsvärt tycker jag. Förutom att regeringen visste om allvaret en vecka innan man sa något om det hela till folket så tystade man även läkare och visselblåsare under tiden. Detta har man kunnat läsa om på flera ställen så den informationen borde du inte ha kunnat missa. Under sarsepidemin i början av 2000-talet mörkade Kina länge antalet drabbade och döda.
Så hur du kan vara så säker på att ingen mörkning kommer förekomma i Kina i framtiden är förbryllande. Eller i Norkorea eller Iran eller i vissa andra asiatiska stater som betett sig suspekt. Sverige stoppade inkommande flyg från Iran för att man ansåg att de inte rapporterade Covid 19 ärligt, och i Nordkorea har folket inte ens fått veta om diktatorn är död eller levande.
Så ja, visst är stater i Asien helt olika (vilket jag ju sa) men min poäng var att några av dem och även andra länder i t.ex. Afrika knappast har en korrekt rapportering om viruset.