Citat:
Ursprungligen postat av
Ulf-Utredaren
Vi har gott om IVA platser kvar, 30%.
Nej alla som får Covid-19 ska verkligen inte in på IVA. Vart har du fått det ifrån?
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sodertalje/broderna-forlorade-sin-pappa-i-covid-19-fick-inte-intensivvard
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/larm-om-att-patienter-prioriteras-bort-ivo-gor-tillsyn-pa-karolinska
Ja, om man aldrig tar in fler än maxgränsen minus ett så blir det aldrig fullt. Det var ett av skämten i "Riget" om du är tillräckligt gammal för att komma ihåg den.
Varför tror du Sverige har precis samma mängd IVA-patienter varje dag? För att det mirakulöst aldrig dyker upp fler patienter än det försvinner från avdelningarna?
https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/
Hmmm.
Citat:
3. Siffran blir såklart högre om man även tar med misstänkta fall och inte bara bekräftade fall. Som Belgien. Den har ju även med misstänkta fall. Vilket är märkligt.
Och Sverige är mindre än 3 gånger sämre än Belgien per capita. Du tänker hur då egentligen? Att Sverige är bättre än Belgien trots att Belgien räknar med dödsfall Sverige inte tar med alls i siffrorna? Är det svårt att fatta att Sverige kanske skulle ha högre dödlighet per capita än Belgien om Sverige gjorde likadant?
Citat:
4. Ja, om du har Lockdown i ett år skulle det såklart göra nått. Men länderna klarade uppenbarligen inte längre än 6-7 veckor.
Vilket
fördubblar sjukvårdskapaciteten i sammanhanget. Spanien klarade många fler patienter eftersom färre var smittade samtidigt.
Citat:
Smittan i de länder som nu öppnar upp är fortfarande gigantisk, TROTS fullständig lockdown. Ändå öppnar man upp. Helt enkelt för att det inte fungerar längre. det går inte. Vilket säger sig själv.
Bara för att de öppnar betyder inte att de öppnar allt 100%. Polisen är fortfarande ute här i stan och bötfäller de som är ute utan matkassar.
Citat:
5. Antal döda på IVA just för att personalen inte skulle hinna med någonting lär vara ytterst, ytterst få. De dör av andra orsaker än att en sjuksköterska inte hann göra det den skulle.
Du kanske får andra åsikter dagen du är lite äldre, pluggat och varit med om akutsjukvård etc.
Citat:
Ett obegränsat antal läkare hade såklart varit bra men det fungerar ju inte så nånstans på jorden. I många länder har sjukvården kollapsat fullständigt, som i delar av USA (New York), Italien, Spanien, Frankrike, England... m.fl Där ett par länder har 10% dödlighet bland sin egen sjukvårdspersonal! Snacka om totalkollaps.
Ja och du tycker det är märkligt att sjukvården kollapsar när man har fem gånger högre arbetsbörda och jobbar 12-timmarsskift? Låt mig gissa, du har inte flyttat från föräldrarna än eller hur? Har du ens haft ett arbete någon gång?