2020-04-30, 16:44
  #269689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av norrlandskille88
Man behöver inte alls se någon skillnad på 10 dagar. Antagligen har föräldrar varit extra försiktiga ej skicka iväg barn när någon i familjen är/varit sjuk. Tror det kommer vara en tydlig ökning om en månad när smittan fått sprida sig lite och familjer börjar vara mindre försiktiga med hygienen. Sen är det ju konstanterat att just förskolebarn verkar sprida smittan ytterst begränsat och kan inte jämföras med att öppna en annan del av samhället.

Ok, låt oss vänta lite till. Jag förstår inte varför man förväntar sig mängder med fall när man öppnar upp?

De flesta smittkedjorna har dött ut under den 39 dagar långa karantänen. Enstaka fall kommer givetvis ploppa upp, men de kommer ju hanteras innan de resulterar i stora kluster. Precis som Sydkorea gjort.Så länge de inte öppnar upp gränsen för oss svenskar och övriga nationaliteter med stor smittrisk så tror jag inte det kommer det inte vara någon risk.

Är det någon som vet i hur stor utsträckning som Norge är beroende av utländska turister? Kommer Norge offra en turistsäsong?
Citera
2020-04-30, 16:44
  #269690
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ittepa
Men ni pratade ju om att dödsfallen fortsätter att sjunka efter att man lättat på nedstängningarna och talade om det som om det vore ett bevis på att nedstängningar är rätt strategi. Det enda jag kan se att det är ett tecken på är att nedstängningarna de lättar på isf inte hade någon effekt öht. Hade de haft effekt borde man rimligen se en ökning när man lättar på dessa.

Hm, historiska lockdowns säger dock tvärt emot, så jag förstår fortfarande inte varför det skulle öka.

Det är just det resonemanget förnekarna har eftersom det går ihop med deras narrativ.

https://www.livemint.com/news/india/life-lessons-from-the-history-of-lockdowns-11585312953744.html
Citera
2020-04-30, 16:44
  #269691
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea
Ja?

Han citerade mig dock angående Norge eftersom det var han och jag som hade den diskussionen, så jag förstår inte varför du drar in Stockholm helt plötsligt, men ok

Inte meningen att highjacka er diskussion. Tyckte bara det var så glada nyheter..
Citera
2020-04-30, 16:46
  #269692
Avslutad
?
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
195 patienter med covid-19 vårdas i intensivvård vid akutsjukhus. Förutom de som får intensivvård är det 756 patienter som vårdas på sjukhus med covid-19.

Lägsta antalet inlagda i Stockholm sedan 7 april..

Fantastiska nyheter! Men var hittade du siffran 195? Enligt C19 så är det 207 på IVA?
Citera
2020-04-30, 16:46
  #269693
Medlem
FrankIsBacks avatar
Hur går det för Lund som placerade ut bajs i Stadsparken för att undvika anstormningen av 30 tusen ungdomar som skulle smitta ner varandra? Om detta experiment faller väl ut så har vi fått ett viktigt verktyg att använda för att begränsa folksamlingar och tom att människor går hemifrån alls. Hade varit ett mycket effektiv smittskydd.

Lägger man ut tillräckligt med avföring på gator och torg kan stanken bli så outhärdlig att det tvingar de som trots allt vågar sig ut att ta på sig en ordentlig gasmask för att stå ut och då har man slagit två flugor på smällen. En begränsning av folksamlingar och att folk börjar bära gasmask. Ett oerhört effektivt smittskydd! Tror faktiskt att det här skulle vara den enskilt mest effektiva åtgärden för att få bort viruset.

Människor är mer rädda för bajs än för covid. Mer bajs på gator och torg! Förvandla Sverige till en enda stor Bajamaja!
Citera
2020-04-30, 16:48
  #269694
Medlem
Tycker mig ibland höra argumentet att Sverige aldrig haft förutsättning för en lockdown till skillnad från våra grannländer. Även om segregationen är extrem i Sverige så finns det rimligtvis en viss överlevnadsinstinkt även hos folk i våra förorter som kanske inte är en "del" av det svenska samhället. Hade myndigheterna gått ut hårt och stängt samhället hade smittspridningen uppenbarligen minskat även i förorterna till Stockholm, för det är just där smittan sprids och har spridits som en löpeld. Och i dessa förorter bor vår personal på äldreboendena. Så oerhört tragiskt.
Citera
2020-04-30, 16:48
  #269695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Men det har ju Tegnell sagt hela tiden: ingen anledning att ha ungarna hemma. Skicka dem till dagis/förskolan/lågstadiet istället.

Men det lyssnar inte alarmisterna på..

10 dagar är väldigt kort tid för det första. Först skall barnen smittas, sedan föräldrarna, sedan finns det inkubationstid och sedan tar det ytterligare någon vecka innan folk börjar uppsöka vård. Så att efter 10 dagar säga att kolan inte har någon effekt på smittspridningen är alldeles för tidigt.

Men sedan är det naturligtvis så att när Norge och andra länder börjar släppa på restriktionerna så är det ju inte i syfte att få full spridning igen. På olika sätt går det att hålla den i schack. Skulle man få något fall på en skola till exempel så kan man stänga den skolan, smittspåra och testa. Man öppnar inte den skolan igen förrän man är säker på att det inte finns smitta kvar.
Citera
2020-04-30, 16:49
  #269696
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Man får alltid antikroppar mot alla antigener.

Däremot verkar vissa patienter få färre antikroppar eller antikroppar som inte vara sålänge.

Man kan säkert påvisa antikroppar mot ex. Herpes.. Men det spelar mindre roll. Du kan aldrig bli av med herpesviruset iaf. Det ligger kvar i kroppen resten av livet och kortar folks livslängd med några år.

Det finns risk att även detta virus kan bli något som vi får leva med i våra kroppar och som kommer ligga och bryta ner kroppen så att vår totala livslängd kortas ner. Kanske med 10-20 år på sikt.

Svenskarnas medellivsläng har redan fått sig en törn av detta virus och jag misstänker att vi får leva med detta vorus och att det inte finns något vaccin ens på längre sikt. Skulle det dyka upp ett vaccin så lär det inte fungera på redan smittade utan kanske kan ge effekt på osmittade och nyfödda. Större delen av befolkningen som ex. haft en lättare släng av voruset lär inte bli skyddade av något vaccin i första tafet..Det måste isåfall fram ett bredsprectrum vaccin som hindraar många olika mutationer av detta virus och det lär ta en evennerlig tid att få fram om det ens är möjligt.
Citera
2020-04-30, 16:49
  #269697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79

Det är olaglig diskriminering för att människor på äldreboende nekas adekvat sjukvård. Man måste göra en individuell bedömning i varje fall. Många på äldreboenden har flera år kvar att leva, säger han.


Hur många år skulle Eva Alinder, 96, haft kvar ifall hon inte hade nekats Corona-testet - som dottern var så upprörd över?

Jag förstår inte på vilket sätt själva testet skulle ha underlättat situationen.

Och återigen: den där professorn kan tycka precis vad han vill, men någonstans MÅSTE sjukvården dra gränsen. Att förneka en 96åring IVA kan inte betraktas som kriminellt. Tvärtom.
Citera
2020-04-30, 16:49
  #269698
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea
Folk kommer att dö, det är väl ingen som motsäger det. Frågan är hur många i jämförelse. Sverige är ett land man kan jämföra med eftersom Norge och Sverige är väldigt lika i allt.

Det var dock ett exempel.

Om det är 5% så har de så lågt.

Stäng in de 5 % och sayonara virus.

Det är väl de 5% man kan släppa ut (om de haft Covid)... Övriga 95% får hålla sig inne tills allt är borta. Eller?
Citera
2020-04-30, 16:50
  #269699
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
?

Fantastiska nyheter! Men var hittade du siffran 195? Enligt C19 så är det 207 på IVA?

Inte uppdaterat på c19 än. C19 och platz brukar uppdatera iva+inlagda senare på dagen.

Detta är siffror från SLL

https://www.sll.se/verksamhet/halsa-och-vard/nyheter-halsa-och-vard/2020/04/30-april-lagesrapport-om-arbetet-med-det-nya-coronaviruset/
Citera
2020-04-30, 16:50
  #269700
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smurfanerlite
Ja, Sofia. Du är ung och dum.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BR9W6e/sofias-vadjan-till-tegnell-snalla-ta-inte-studenten-fran-oss

Japp klart hon är. Men ändå har lite poänger. Vad gör det om de får åka flak tillsammans när de ändå är tillsammans helt tiden innan?

Men det kommer ju inte blir ett firande som vanligt. Klart hon är sur över det. Skulle också vara extremt sur. Detta med att ta studenten är ju en väldig stor stor sak. Men de får väl ordna det så bra det går. Detta med champagnefrukost det går, sedan att fira och slänga mössorna när man går ut. Detta med att åka flak träffa hela stora släkten det är inställt. Så klart hon är sur! Men hoppas de gör det bästa av det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in