Citat:
Ursprungligen postat av
Overmind
Såg en del från Aktuellt igår.
Han är verkligen helt sjuk i huvudet Tegnell. "Kolla på Spanien, Frankrike och Italien. De har jätte stora lockdowns och hela landet i karantän. De har tusentals döda!"
Bara det att det bor typ 60 miljoner i Italien, Spanien 50 miljoner och Frankrike 60 miljoner. Jättestora länder med miljoner ggr fler människor än lilla Sverige. Klart som fan det blir värre ju fler människor som bor i landet och rör sig???
Samma argument blir man bespottad för att använda åt det andra hållet från den grupp som tycker FHM/Tegnell sköter det bra. Så ja, det är väldigt märkligt.
Märker också ett nytt mantra från den här gruppen. Nu pratar man gärna om att alla andra länder kommer få problem "När dom öppnar upp". Som att det är givet. Som att dessa länder då öppnar upp, släpper ut folket, och skiter i att Corona ens fanns?
Är det ens seriöst? Samma grupp som anklagar "domedags" skribenterna om att svamla och tro mycket, sitter nu själva på sina höga hästar och svamlar om att samtliga länder som stängt ned kommer "explodera" i fall och minsann nå värre dödsfall än Sverige!
Vojne vojne...