2020-04-27, 17:56
  #263185
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snuttis73
Du vet att det är extremt bra siffror för FHM som du presenterar? 10% avvikelse är en fantastiskt stark bedrift av myndigheten, när de flesta länders underrapportering mäts i antal hundra procent.

Eh bedrift av myndigheten?
Det är inte FHM som dokumenterar?

Och att de kan räkna till 200 är väl inte en bedrift eller?
Citera
2020-04-27, 17:56
  #263186
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Iakttagaren-2019
Det blir värre och värre med FoHM.
Massa byråkrater som inte kan hantera en verklighet utan sitter och glor på sina utplanande kurvor.

Läcker mer och mer vansinnigheter !

Ja det är helt sanslöst att dom kan ha så få orapporterade fall. UK har ju hela 50%!
Citera
2020-04-27, 17:57
  #263187
Medlem
[quote=Maharaja79|71362352]
Citat:
Ursprungligen postat av Alexas

B]Hur många tusen liv anser Lövén är värt att offra?[/b]

Han har inte svarat specifikt på det mer än att säga Vi kommer räkna de döda i tusental.

Det låter dock befängt ifall han inte skulle fått någon prognos alls, för i så fall kan det ju vara allt från 1.000 - 999.999 personer som han gett carte blanche för FHM att bara köra på med. Så, han har nog fått en prognos och accepterat den. Vore intressant att se ifall man kan begära ut sådan information sedan från myndigheterna.

Han uttalade sig ju häromdagen och sa att han saknade sin mamma som han för närvarande inte kan träffa. Men han är helt övertygad om att Sverige gör rätt eftersom vår linje är den enda i världen som är baserad på forskning.
Han kommer inte att ändra sig oavsett hur många som dör. Man kan ju inte erkänna att man har begått misstag som kostar tusentals människoliv. Nej i stället skyller han de höga dödstalen på att folk inte följer FHMs råd.
__________________
Senast redigerad av climasol 2020-04-27 kl. 17:58. Anledning: fel
Citera
2020-04-27, 17:58
  #263188
Medlem
fiftyforfiftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av belf
FHM framstår ju som ännu mer onödig än MSB. Dom funkar inte, har den där Eliasson omorganiserat till total handfallenhet redan?
...kollar nu och Eliasson ÄR faktiskt generaldirektör för MSB så att dom inte fungerar är naturligt, däremot verkar han vara oskyldig till FHM:s haveri. Eliasson har enligt wikipedia skrivit och framfört sången "knulla i Bangkok", hans främsta musikaliska bedrift.
https://youtu.be/dbpTxQeANZw
Eliassons generella begåvning avspeglar sig på musiken och är ett musikaliskt exempel på en omvänd midas-touch; allt som berörs av en person med omvänd midas - förvandlas till dynga.

Den slutsats jag drar är att Sverige skulle må bäst av att MSB och FHM lades ner. Särskilt FHM har ju varit till skada och orsakat dödsfall i onödan. Det hade med stor sannolikhet gått bättre om FHM inte funnits och ett råd av riktiga experter kallats samman för att hantera krisen.

Vad är ’riktiga experter’? Sånna som tycker och tänker som du... en Flashback tok som troligen jobbar inom något okvalificerat yrke.

Du ska vara tacksam att du bor i ett land som har en myndighet bestående av ~500 experter just inom detta område, som jobbar dag och natt för att hålla Sverige rullande. Eller är du också en av de andra idiotierna som tror FHM utövar något sorts folkmord? Hur dumma-i-huvudet är ni? En annan sak du ska vara tacksam för är att Sverige ger en person som dig rösträtt även då du uppenbarligen är totalt befriad från förstånd.
Citera
2020-04-27, 17:59
  #263189
Medlem
room6527s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Ja, det är sekretess på båda grejerna, som iofs är okontroversiella, svåra att knyta till enskilda personer.

Men att kika på och minnas blodgrupper och tobaksvanor i alla journaler jag har tillgång till, det skulle blir ett drygt jobb, som jag omöjligen kan hinna med, även om jag tummade på sekretessen

Rökning är såklart ett observandum, men inte snusning, vad jag vet. Snus påverkar förvisso hjärtat (min puls sjönk med tio slag/minut när jag slutade snusa i ungdomen) men nej, det är ingen stor grej.
Jag har också hört att vissa blodgrupper påverkar utvecklingen av covid19.

Det är detta som är skrämmande.
Om man inte tar med blodgrupper i riskgrupper är det ingen som frågar när pat ringer in till 1177 för råd. Så en med A-grupp som ombedes vänta trots andningssvårigheter ligger då mycket sämre till än en likvärdig pat med blodgrupp 0+.
Citera
2020-04-27, 18:00
  #263190
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
Jamenförhelvete!

Befolkningen bli betydligt mer oroad när ni sitter på händerna!
Det är märkligt det här. Vi anses vuxna nog att på eget ansvar styra upp smittspridningen i samhället, men om vi får några frågor om det
så skulle vi bryta ihop?
Citera
2020-04-27, 18:00
  #263191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
En anställd på Expressen avled precis av corona: Carina Gyllborg, 56 år gammal. Hon hade inga underliggande sjukdomar enligt artikeln. Inte heller ser hon överviktig ut (på bilderna).

R.I.P. ✝️🌹 Det lät som en väldigt ung ålder..

Hoppas anhöriga får krisstöd.
Citera
2020-04-27, 18:00
  #263192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alexas
Det blir allt mer skrämmande tydligt hur Tegnell selektivt väljer ut data som han sedan presenterar så att de passar in i hans strategi. Han vägrar även erkänna stora fel han själv begått. Hur kan det få fortgå?

Från SVD:
"Jan-Eric Litton har varit knuten till Karolinska Institutet under 40 års tid och är en ledande internationell expert på biomedicinsk datateknik. Åren 2014–17 var han generaldirektör vid den europeiska samordningsorganisationen för biobanker. På KI delar han arbetsrum med förre statsepidemiologen Johan Giesecke.

Under coronakrisen har Jan-Eric Litton själv studerat det statistiska underlag som Folkhälsomyndigheten använder för sina rekommendationer till regeringen. Han gör samma bedömning som 22 forskare på DN Debatt som nyligen hävdade att svenska dödstal per dygn och miljon invånare ligger på samma höga nivå som i Italien.

– Forskarna kritiserades av Anders Tegnell men hade rätt. Dödstalen i Sverige ligger närmare Italien än vad Folkhälsomyndigheten har velat erkänna, säger Jan Eric-Litton.

Anders Tegnell säger till SvD att forskarnas siffror var ”fel när de gick ut med det” i mitten av april.
Men nu, när vi vet facit för eftersläpningen i Sverige den här perioden, var det samma nivå i Sverige och Italien då eller var det inte det?
– Ja, du det har jag inte i huvudet, så jag kan säga varken ja eller nej, svarar Anders Tegnell".


Saken är den att Tegnell i mitten av april hävdade att han bestämt visste att eftersläpningen var som högst två-tre dagar och att forskarna nämnde så absurt felaktiga siffror att de inte var värda att kommentera. Tegnell hade fel. Igen. När ska han lära sig att inte uttala sig så bestämt och översittaraktigt, när hans tvärsäkra uttalanden gång på gång visar sig vara direkt felaktiga. Över 2000 av landets aktiva forskare och st-läkare inom bla epidemiologi, infektionssjukdomar, immunologi, virologi mm har gått samman, först i det dolda, och när FHM inte velat ta del av information, även offentligt, gått ut med varningar angående den valda strategin, och dess konsekvenser. Detta har pågått sedan början av mars, till största delen i det fördolda. FHM kritiseras även för att inte ta till sig ny forskning, vara låsta i sitt tänkande och för att ha en organisation med ett farligt grupptänk med lågt i tak.

Han har väl lärt sig att blind auktoritetstro är en dygd i Sverige? För allt annat går MSB och SÄPO ut och varnar om rysstroll.
Citera
2020-04-27, 18:00
  #263193
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
"Socialstyrelsens register över dödsorsaker i Sverige pekar på att antalet döda i covid-19 är högre än Folkhälsomyndighetens siffror. Det framkom vid dagens presskonferens.
– Vi hittar ungefär 10 procent fler personer än vad som har framkommit hittills i Folkhälsomyndighetens uppgifter, säger Mona Heurgren, avdelningschef vid Socialstyrelsen vid dagens presskonferens."

Aftonbladet

Citat:
Ursprungligen postat av Iakttagaren-2019
Det blir värre och värre med FoHM.
Massa byråkrater som inte kan hantera en verklighet utan sitter och glor på sina utplanande kurvor.

Läcker mer och mer vansinnigheter !

Sina utplanade kurvor -som dessutom växer hela tiden ...

EDIT: Ärligt talat så ser kurvan för antal avlidna inte speciellt utplanad ut idag, jag tycker den börjar se väldigt exponentiell ut ... eller?
__________________
Senast redigerad av gloffgloff 2020-04-27 kl. 18:04.
Citera
2020-04-27, 18:01
  #263194
Medlem
[quote=climasol|71362411]
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79

Han uttalade sig ju häromdagen och sa att han saknade sin mamma som han för närvarande inte kan träffa. Men han är helt övertygad om att Sverige gör rätt eftersom vår linje är den enda i världen som är baserad på forskning.
Han kommer inte att ändra sig oavsett hur många som dör. Man kan ju inte erkänna att man har begått misstag som kostar tusentals människoliv. Nej i stället skyller han de höga dödstalen på att folk inte följer FHMs råd.
Det är ju alltid lättare skylla på allmänheten
Citera
2020-04-27, 18:01
  #263195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
De flesta som insjuknar sägs ju vara mellan 50-59 år, tror mörkertalet döda i den åldersgruppen är OTROLIGt stor.

Du tror alltså att det ligger högar med 50 åringar som inte får någon dödsorsak?
På riktigt alltså, tror du det?
Citera
2020-04-27, 18:03
  #263196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
"Socialstyrelsens register över dödsorsaker i Sverige pekar på att antalet döda i covid-19 är högre än Folkhälsomyndighetens siffror. Det framkom vid dagens presskonferens.
– Vi hittar ungefär 10 procent fler personer än vad som har framkommit hittills i Folkhälsomyndighetens uppgifter, säger Mona Heurgren, avdelningschef vid Socialstyrelsen vid dagens presskonferens."

Aftonbladet

Sverige är ju dock ett av få länder som är någorlunda pålitliga när det gäller dödssiffrorna, i princip inga andra är vidare pålitliga när det gäller det. Det är ju därför de är så höga här på pappret. Jag tycker sverige ska få kritik, men för rätt saker. Du ska snarare ifrågasätta de länder som har lågt bekräftade dödsantal, där lär mörkertalet vara gigantiskt. Om ni tycker FHM underrapporterar så lär det ju inte vara något i jämförelse med andra länder, inkl europa.

Positivt är att smittspridningen verka ha stagnerat för tillfället. Under 300 nya bekräftade smittade idag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in