Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Hm ja... Det är för tidigt, men jag undrar ändå runt detta märkliga. Sydamerika "borde" drabbas lite mildare pga blodgrupp tyckte jag, men det verkar inte stämma alls.
USA har ju många svarta i sin befolkning också, och de tycks drabbas hårt.
Får man fråga vilka mediciner ni använder er av?
Blodförtunnande, opiater, narkos, lugnande, diabetesmedicin. Coronamedicin finns ju inte, så det plockas ihop olika cocktails.
Och så tillkommer mycket sjukgymnastik, omvårdnad, vändning, aktivering, andningsträning osv.
Det är mycket motoriskt arbete, så att kroppen inte förslappas. Det är alltid risk för blodproppar också, såklart.
Det finns flera namn på samma medicin och olika varianter. Jag har ännu inte sån överblick att jag kan dra alla mediciner ur huvudet. Jag är fortfarande i orienteringsfasen.
De patienter jag jobbar med har bara track (trakeotomi/rör i halsen) eller ligger i respirator.
Det är en spännande men läskig verksamhet. Känns ganska overkligt.
Man ser fö bara ögonen på sina kollegor och anonymiteten är märklig.
Man måste titta noga för att få kontakt och vi utvecklar ett nytt system att kommunicera, vi är övertydliga, pekar och pratar jättehögt. Samtidigt uppstår ju en fin gemenskap, mitt i skiten.
Det är en j-a märklig period...