Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Ja det är ju det.. "det ger inte något att testa" säger AT, och regeringen hummar med utan en tanke på produktionen (av tex fler bussturer).
Det är inte ATs jobb att se till hur fler bussturer kan komma till stånd. Regeringen saknar i vanlig ordning konsekvensanalys, därför blir det färre bussturer och ökad trängsel.
SL kan nog inte bara trolla fram förare ur byxbenet bara sådär.
De övergripande ansvaret över hela samhället ligger ju på regeringen men dom vill ju lägga över allt på andra. Helt på befolkningen och den enskilda individen.
SL har ju så klart begränsade tillgångar att använda.
Men man borde kanske kunna minska någon avgång i ytterområden och sätta in fler där det är som flest.
Jag arbetar inte med det här så kan inte säga vad som vore bäst men nog skulle man kunna lösa det mycket bättre om man var tvungen.
Om inte annat kan man hänvisa folk som kan att ta bilen. Stäng biltullarna så hjälper man också till.
MP lär ju så klart grina men dom kan väl gå ut och uppmana folk i innerstan att cykla mer då eller nåt.
Problem måste lösas på nåt sätt och de försvinner ju inte om man gör en Löven och bara blundar.