Citat:
Ursprungligen postat av
Inge.Smart
Ni två tillhör dem som skrämmer upp folk helt i onödan.
Risken att drabbas av allvarligare följder om man är ung och inte har underliggande sjukdomar är minimal.
Ni kanske har bevis på att de yngre som belastar sjukvården inte hade några underliggande sjukdomar? Fram med dem då, väldigt viktig information för oss alla.
Natasha, 39, dog – hade inga sjukdomar
https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/natasha-39-dog-hade-inga-sjukdomar/
"Men statistiken visar också att cirka en av fem av de som får vård i Norden är under 50 år.
I Danmark betyder det exempelvis enligt ett undersökning att 10-16 procent av de 30-49-åriga som bekräftats vara smittade av coronaviruset blir inlagda på sjukhus. Dessutom har två av tre personer av de som är mellan 30 och 49 år och måste vårdas på sjukhus inga andra sjukdomar sedan tidigare."
https://illvet.se/medicin/sjukdomar/unga-och-vuxna-drabbas-ocksa-hart-av-coronaviruset
"Inga underliggande sjukdomar
Enligt systern hade Julie bara en lättare hosta förra veckan.
– Det blev värre i helgen med slem och på måndag åkte vi till en allmänläkare. Det var där hon fick diagnosen andningsbesvär. Hon hade inga speciella sjukdomar innan det, säger systern."
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/MR8ALM/franska-julie-16-har-dott-av-coronaviruset
Herregud.
Jag gjorde en enkel googling på "sjuk corona inga underliggande sjukdomar"
och det vimlar av sökträffar
Tror du det blir fler eller färre träffar och jag hade sökt på engelska?
Där fick du ditt bevis