Citat:
Ursprungligen postat av
Eaglesandshit
Nej det är inte skitsnack. Om vi tar t ex en hockeyspelare, så spelar dom väl ca 20 minuter per match(höftning), sedan är de 20 minuterna mer intensiva såklart, men det är ändå 70 minuter(+ tillägg) mindre än vad en fotbollsspelare ofta gör per match. Det är lite som att jämföra äpplen och päron om man skall jämföra den fysiska belastningen i olika idrotter, det blir nog rätt ofta fel för det är inte samma sak.
En mittfältare brukar väl snitta runt 1- 1,5 mil per match och de springer absolut mest. Visst, det är mycket start och stopp som gör att pulsen ofta ligger på höga bpm.
Att fotbollsspelare påstår att de inte kan återhämta sig på 3 dagar är jävla absurt. Framförallt som heltidsproffs.
Har själv spelat i divison 1 och det var ett jävla gnäll när det petades in en DM-match eller liknade mellan seriematcherna.